Ռուս խաղաղապահներին հորդորում ենք առավել կոշտ միջոցներով կանխել ադրբեջանցիների հակամարդկային գործողությունները․ ԱՀ ԱԺ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի ԱԺ խմբակցությունների հայտարարությունը ադրբեջանցի՝ իբր բնապահպան-ակտիվիստների կողմից Հայաստանը Արցախին կապող մայրուղին փակելու կապակցությամբ․
Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ ֆոսֆորային ռումբեր օգտագործած ադրբեջանցիները բնապահպանական պատրվակով վերջին օրերին երկրորդ անգամ արգելափակեցին Ստեփանակերտ-Գորիս կյանքի ճանապարհը` նոյեմբերի 9(10)-ի եռակողմ համաձայնագրով միջանցքի կարգավիճակ ստացած մայրուղին:
Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից կազմակերպված սադրիչ գործողությունները, որոնք միտված են տարածաշրջանում իրավիճակի ապակայունացմանը:
Դիմում ենք Արցախի Հանրապետության քաղաքացիներին` ցուցաբերել զսպվածություն, լինել զգոն, որպեսզի միասնական ջանքերով կանխենք ադրբեջանցիների ցանկացած սադրիչ գործողություն: Իր գոյապայքարի ընթացքում բազում դժվարություններ հաղթահարած մեր ժողովուրդը այս անգամ էլ կդիմակայի առկա և ապագա մարտահրավերներին:
Միջազգային հանրությանը կոչ ենք անում կոնկրետ քայլերով գործողություններ ձեռնարկել՝ զսպելու Ադրբեջանի ագրեսիվ նկրտումները:
Ռուս խաղաղապահներին հորդորում ենք եռակողմ համաձայնագրի շրջանակում առավել կոշտ միջոցներով կանխել ադրբեջանցիների նմանօրինակ հակամարդկային գործողությունները:

Фракции НС Арцаха призывают миротворцев жесткими мерами пресечь антигуманные действия азербайджанцев: НС Арцаха
Фракции Национального собрания Республики Арцах распространили заявление, резко осудив провокационные действия военно-политического руководства Азербайджана, направленные на дестабилизацию ситуации в регионе.
В заявлении фракций НС Арцаха, в частности, отмечается:
«Азербайджанцы, применявшие фосфорные бомбы против мирного населения Арцаха, во второй раз за последние дни под предлогом защиты окружающей среды перекрыли дорогу жизни Степанакерт-Горис, автомагистраль, которая согласно трехстороннему соглашению 9(10) ноября получила статус коридора.
Решительно осуждаем организованные военно-политическим руководством Азербайджана провокационные действия, направленные на дестабилизацию ситуации в регионе.
Мы обращаемся к гражданам Республики Арцах с призывом проявить сдержанность, быть бдительными, чтобы совместными усилиями предотвратить любые провокационные действия азербайджанцев. Наш народ, преодолевший множество трудностей в борьбе за выживание, на этот раз сможет противостоять настоящим и будущим вызовами.
Мы призываем международное сообщество предпринять конкретные шаги по обузданию агрессивных амбиций Азербайджана.
Мы призываем российских миротворцев самыми жесткими мерами в рамках трехстороннего соглашения не допускать подобных антигуманных действий со стороны азербайджанцев».