Բաքվում ի՜նչ խոշտանգումների պետք է ենթարկած լինեն հայ գերուն, որ ծնողին խնդրի փրկել իրեն․ Թովմասյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինԲաքվում ի՜նչ խոշտանգումների պետք է ենթարկած լինեն հայ գերուն, որ ծնողին խնդրի փրկել իրեն և ազատել մահից․ Պաշտոնական Բաքվի անմարդկայնությունը որևէ բարոյական սահման չունի։
2020 թվականի նոյեմբերի 10-ից ադրբեջանցի զինվորականների կողմից գերեվարված Վիգեն Էուլջեքյանի կինը՝ Լինդա Էուլջեքյանը ահազանգել է, որ գերեվարված Վիգեն Էուլջեքյանը ենթարկվում է ծեծի, խոշտանգումների, անմարդկային և դաժան վերաբերմունքի և ունի հրատապ օգնության կարիք։
1 շաբաթ առաջ էլ Վիգենի հետ խոսել է մայրը։ Վերջինս պնդում է, որ որդու կյանքին վտանգ է սպառնում, քանի որ հիվանդ է և հրաժարվում է սնունդ ընդունել․ Վիգենը 95 կգ էր, ապօրինի բանտարկության ընթացքում դարձել է 45 կգ: Հեռախոսազրույցի ընթացքում որդին խնդրել է մորը փրկել իրեն, ազատել մահից։
Ադրբեջանական այս հանցագործություններն ամբողջությամբ խախտում են «Ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին» 1949 թվականի օգոստոսի 12-ի ժնևի կոնվենցիայով ամրագրված արգելքները։ Մասնավորապես՝ Կոնվենցիայում արձանագրված է, որ Ռազմագերիների հետ պետք է մշտապես վարվել մարդասիրաբար:
Գերության մեջ պահող տերության ցանկացած ակտը կամ անգործությունը, որոնք հարուցում են նրա իշխանության տակ գտնվող ռազմագերու մահը, կամ ռազմագերու առողջությունը դնում լուրջ սպառնալիքի տակ, արգելվում են և կդիտվեն որպես սույն Կոնվենցիայի լուրջ խախտումներ: Գերության մեջ պահող տերությունը պարտավոր է անվճար ապահովել ռազմագերիների պահպանումը ու նաև բժշկական օգնությունը, որ կպահանջի նրանց առողջական վիճակը։
Օրական հիմնական կերաբաժինն իր որակով, քանակով, բազմազանությամբ պետք է բավարար լինի այն բանի համար, որպեսզի պահպանվի ռազմագերիների առողջության բարվոք վիճակը, և թույլ չտրվեն նրանց քաշի կորուստ կամ երևույթներ` կապված սննդի անբավարար լինելու հետ: Գերության մեջ պահող տերությունն է պատասխանատվություն կրում ռազմագերիների հետ վարվելակերպի համար, ուստի հրատապ գրություններ եմ ուղարկել միջազգային իրավասու օղակներին, որոնցով՝
- Պահանջել եմ հստակ քայլեր և թիրախային գնահատական հայ գերի Վիգեն Էուլջեքյանի նկատմամբ կատարվածի վերաբերյալ,
- Խնդրել եմ իրենց ուժերի առավելագույնը ներդնել հայ ռազմագերիների հայրենադարձման գործընթացը հնարավորինս շուտ իրականացնելու նպատակով՝ դաժան, անմարդկային վերաբերմունքից և խոշտանգումներից նրանց ձերբազատելու համար,
- խնդրել եմ միջնորդել իմ և Վահե Էուլջեքյանի հեռախոսային զրույցի կազմակերպմանը։ Միջազգային կառույցներին ևս մեկ անգամ ահազանգում եմ՝ հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հայրենադարձումը Ժնևյան կոնվենցիայով սահմանված պարտավորություն է Ադրբեջանի համար, որի իրականացման համար ձևավորվել է միջազգային հանրության ուղիղ միջամտության հրատապ անհրաժեշտությունը՝ ի պաշտպանություն հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց կյանքի իրավունքի։ Գործե՛ք, քանի դեռ շատ ուշ չէ։
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, անկուսակցական Թագուհի Թովմասյան

Каким пыткам в Баку должен был подвергнут армянский пленный, чтобы он обратился к родителям с просьбой спасти его: Товмасян
Поддержи А1+!Председатель постоянной комиссии НС по защите прав человека и связям с общественностью Тагуи Товмасян направила срочные сообщения в компетентные круги международного сообщества, требуя адресной оценки ситуации с Вигеном Эулджекяном, захваченным азербайджанскими военными и удерживаемым в Баку с 10 ноября 2020 г.
Об этом говорится в сообщении, распространенном Тагуи Товмасян.
«Каким пыткам в Баку должен был подвергнут армянский пленный, чтобы он обратился к родителям с просьбой спасти его от смерти... Бесчеловечность официального Баку не имеет нравственных границ.
Жена Вигена Эулджекяна, находящегося в плену у азербайджанских военных с 10 ноября 2020 года, Линда Эулджекян заявила, что пленный Виген Эулджекян подвергается избиениям, пыткам, бесчеловечному и жестокому обращению и нуждается в срочной помощи. Неделю назад мать Вигена говорила с ним. Она сообщила, что жизнь ее сына находится в опасности, поскольку он болен и отказывается от еды. Виген весил 95 кг, во время незаконного заключения он стал весить 45 кг. Во время телефонного разговора сын попросил мать спасти его от смерти.
Азербайджанские преступления полностью нарушают все запреты, установленные Женевской конвенцией от 12 августа 1949 года «Об обращении с военнопленными». В частности, в Конвенции записано, что с военнопленными всегда следует обращаться гуманно.
Любое действие или бездействие страны, задерживающей военнопленного, которое влечет за собой его смерть, или создает серьезную опасность для его здоровья, запрещено и будет рассматриваться как серьезное нарушение настоящей Конвенции. Задерживающая страна обязана обеспечить бесплатное содержание военнопленных, а также медицинскую помощь, которая требуется по состоянию его здоровья. Основной дневной рацион по своему качеству, количеству и разнообразию должен быть достаточным для поддержания хорошего самочувствия военнопленных, не позволяющим потерю веса и недоедания.
Страна, удерживающая пленного, несет ответственность за обращение с ним, поэтому я направила срочные письма международным организациям с требованием четких шагов и целенаправленной оценки того, что произошло с армянским пленным Вигеном Эулджекяном.
Я попросила их как можно скорее приложить все усилия для возвращения всех армянских военнопленных, чтобы освободить их от жестокого, бесчеловечного обращения и пыток.
Я попросила помочь в организации моего телефонного разговора с Вигеном Эулджекяном.
Вновь обращаюсь к международным структурам, что возвращение армянских военнопленных и гражданских лиц является обязательством Азербайджана, определенным Женевской конвенцией, для реализации которого сформировалась срочная необходимость прямого вмешательства международного сообщества в защиту права армянских военнопленных и гражданских лиц на жизнь. Действуйте, пока не поздно».