Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններն բերում են անվտանգային փխրուն իրավիճակի սրման․ Միրզոյանը՝ Կլաարին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԴեկտեմբերի 8-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին։ Հայտնում է ԱԳՆ-ն։
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի մշակման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ վերջին զարգացումների, ինչպես նաև սահմանազատման գործընթացի և տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման վերաբերյալ:
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ հայկական կողմը հավատարիմ է տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու իր դիրքորոշմանը՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանի շարունակական սադրիչ գործողություններն ու առավելապաշտական հռետորաբանությունը բերում են անվտանգային փխրուն իրավիճակի սրման:
Զրուցակցիներն անդրադարձ են կատարել նաև Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեությանը և կարևորել վերջինիս դերը:

Провокационные действия Азербайджана ведут к обострению ситуации с безопасностью: Мирзоян – Клаару
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 8 декабря принял специального представителя по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клаара.
Состоялся обмен мнениями о разработке мирного договора между Арменией и Азербайджаном, последних развитиях вокруг нагорно-карабахского конфликта, а также о процессе делимитации и разблокировании региональных транспортных инфраструктур.
Арарат Мирзоян отметил, что армянская сторона привержена своей позиции по установлению мира и стабильности в регионе, подчеркнув, что непрекращающиеся провокационные действия и максималистская риторика Азербайджана ведут к обострению хрупкой ситуации с безопасностью.
Собеседники коснулись также деятельности наблюдательной миссии ЕС в Армении и подчеркнули важность ее роли.