Ֆրանսիան առանձնահատուկ տեղ ունի Արցախի բարեկամների շարքում. Արայիկ Հարությունյանը հանդիպել է Իլ դը Ֆրանս շրջանի նախագահի հետ
Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայի Հանրապետությունում գտնվող Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Ֆրանսիայի Իլ դը Ֆրանս շրջանի նախագահ Վալերի Պեկրեսի հետ:
Ինչպես  հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմից, երկրի ղեկավարը բարձր է գնահատել Վալերի Պեկրեսի սկզբունքային և հետևողական գործունեությունը՝ ուղղված մարդու իրավունքների ու ազատությունների, մարդասիրության ու ժողովրդավարության սկզբունքների, համամարդկային արժեքների պաշտպանությանը, Արցախի Հանրապետության սատարմանը՝ նշելով, որ նա եկավ Արցախ մեր ժողովրդի համար ամենածանր ու դժվարին ժամանակահատվածում, երբ դեռ թարմ էին արյունալի պատերազմի վերքերը:
Նախագահ Հարությունյանն ընդգծել է, որ Ֆրանսիան ու Ֆրանսիայի ժողովուրդը առանձնահատուկ տեղ են զբաղեցնում Արցախի բարեկամների շարքում:
«Դրա վկայությունը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության  ճանաչման, ինչպես նաև ի նպաստ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության  վերաբերյալ Ձեր գլխավորությամբ Իլ դը Ֆրանս շրջանային խորհրդի՝ 2020 և 2022 թթ.-ին ընդունած  բանաձևերն են։ Մենք բարձր ենք գնահատում նման աջակցության ու քայլերի դերը ժողովրդավարության ուղին բռնած մեր երկրի համար»,- ընդգծել է Արայիկ Հարությունյանը:
Միաժամանակ, երկրի ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ ընդհանուր արժեհամակարգի ու շահերի վրա հիմնված մեր ժողովուրդների անկեղծ բարեկամությունն էլ ավելի կամրապնդվի ու կխորանա, և կընդլայնվեն երկխոսության ու համագործակցության ոլորտները:
Վալերի Պեկրեսը վերահաստատել է իր համերաշխությունն ու աջակցությունը Արցախին՝ ընդգծելով, որ Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության ապահովման համար անհրաժեշտ է հասնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ և արդարացի կարգավորման:

Франция занимает особое место среди друзей Арцаха: Араик Арутюнян встретился с президентом региона Иль-де-Франс
Поддержи А1+!Делегация во главе с президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном, находящаяся с рабочим визитом во Французской Республике встретилась с президентом Регионального совета Иль-де-Франс Валери Пекресс.
Глава государства высоко оценил принципиальную и последовательную деятельность Валери Пекресс, направленную на защиту прав и свобод человека, принципов гуманизма и демократии, общечеловеческих ценностей и содействие Республике Арцах, отметив, что она приехала в Арцах в самое тяжелое и трудное для арцахцев время, когда еще свежи раны кровавой войны.
Президент Арутюнян подчеркнул, что Франция и народ Франции занимают особое место среди друзей Арцаха.
«Свидетельством этого является признание Нагорно-Карабахской республики, а также резолюции, содействующие суверенитету и территориальной целостности Республики Армения, принятые под Вашим руководством Региональным советом Иль-де-Франс в 2020 и 2022 годах. Мы высоко ценим такое содействие и такие шаги для нашей страны, вставшей на путь демократии», - подчеркнул Араик Арутюнян.
Глава государства выразил уверенность, что дружба народов, основанная на общих ценностях и интересах, укрепится и углубится, а также расширятся сферы диалога и сотрудничества.
Валери Пекресс подтвердила свою солидарность и поддержку Арцаху, подчеркнув, что для обеспечения стабильности и мира на Южном Кавказе необходимо достичь мирного и справедливого урегулирования нагорно-карабахского конфликта.