Հայաստանի ու Հունգարիայի ԱԳ նախարարները պայմանավորվել են վերականգնել դիվանագիտական հարաբերությունները (տեսանյութ)
Դեկտեմբերի 1-ին Լոձում ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Հունգարիայի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Պետեր Սիյարտոի հանդիպումը։
Կողմերը արձանագրել են հայ ու հունգարացի ժողովուրդների միջև գոյություն ունեցող պատմամշակութային խորը կապերը և ընդհանուր քրիստոնեական ժառանգությունը, և ընդգծել Հայաստանի և Հունգարիայի միջև հարաբերությունների բարելավման կարևորությունը։ Զրուցակիցները նաև ընդգծել են պաշտոնապես որպես ազգային փոքրամասնություն ճանաչված Հունգարիայի հայ համայնքի դերը, որը հանդիսանում է երկու երկրները կապող կամուրջներից մեկը։
Նախարարները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի ու Հունգարիա հարաբերությունների ներկա փուլի վերաբերյալ: Նրանք պայմանավորվածություն են ձեռք բերել վերականգնելու լիարժեք դիվանագիտական հարաբերությունները՝ մտադրությունը հայտնելով նոր էջ բացել հայ-հունգարական հարաբերություններում՝ հիմնված փոխադարձ վստահության և միջազգային իրավունքի նկատմամբ հարգանքի վրա։
Ի շարունակություն հանդիպման՝ երկու կառավարությունները ոչ ռեզիդենտ դեսպաններ կնշանակեն՝ ուսումնասիրելու հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունները, հատկապես առևտրի, մշակույթի, կրթության և զբոսաշրջության ոլորտներում։ Առաջիկա օրերին կմեկնարկեն անհրաժեշտ դիվանագիտական և վարչական ընթացակարգերը։

Главы МИД Армении и Венгрии выступили с совместным заявлением (видео)
Армения и Венгрия договорились восстановить дипломатические отношения. МИД Армении опубликовал Совместное заявление министров иностранных дел Армении и Венгрии, в котором говорится:
«1 декабря 2022 года на полях СМИД ОБСЕ в городе Лодзь состоялась встреча министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна и министра иностранных дел и внешней торговли Венгрии Петера Сийярто.
Обе стороны согласились с тем, что между армянским и венгерским народами существуют глубокие исторические и культурные связи, а также общее христианское наследие, а также подчеркнули важность улучшения отношений между Республикой Армения и Венгрией. Они также подчеркнули роль армянской общины Венгрии как официально признанного национального меньшинства, являющегося одним из мостов между двумя народами.
Министры обменялись мнениями о нынешнем этапе отношений между Арменией и Венгрией. Они согласились восстановить полные дипломатические отношения, выразив намерение открыть новую главу в своих отношениях, основанных на взаимном доверии и уважении к международному праву.
По итогам встречи правительства двух стран назначат послов-нерезидентов для изучения возможностей развития отношений, особенно в области торговли, культуры, образования и туризма. Необходимые дипломатические и административные процедуры начнутся в ближайшие дни».