Հայաստանի կողմից ներկայացված բոլոր առաջարկներն ուժի մեջ են․ Մարուքյանի արձագանքը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանն արձագանքել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությանը, որը հայտարարել էր, որ Պրահայի և Սոչիի հանդիպումներում չի հստակեցվել, թե ինչ քարտեզների հիման վրա պետք է իրականացվի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների դելիմիտացիան: Էդմոն Մարուքյանը թեմային անդրադարձել է՝ «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան:
-Պարոն Մարուքյան, Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը, արձագանքելով ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի՝ «Արմենպրես» գործակալությանը տված հարցազրույցին, հայտարարել է, որ Պրահայի և Սոչիի գագաթնաժողովներին հաջորդած հայտարարություններում նշվել է, որ սահմանների դելիմիտացիան պետք է իրականացվի ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և Ալմա-Աթայի հռչակագրին համապատասխան, սակայն դրանցում իբրև թե խոսք չկա այն մասին, թե ինչ քարտեզների հիման վրա պետք է դա տեղի ունենա։ Մինչդեռ միևնույն ժամանակ Ադրբեջանի արտգործնախարարության ներկայացուցիչը հայտարարում է, թե իբրև ադրբեջանական գյուղեր կան Հայաստանի վերահսկողության ներքո։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս հայտարարությունը.
-Ուզում եմ նշել, որ Ադրբեջանի պաշտոնյաները պետք է կողմնորոշվեն մի հարցի շուրջ. Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահման գոյություն ունի՞, թե ոչ, քանի որ նրանք 2021թ. մայիսի 12-ի և 2022թ. սեպտեմբերի 13-ի Հայաստանի դեմ սանձազերծած ագրեսիաների և Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների օկուպացիայի ժամանակ պնդել են, որ սահմանը դելիմիտացված չէ, և չկա սահման, իսկ հիմա ինչպե՞ս են պնդում, որ ադրբեջանական տարածքներ կան, որոնք գտնվում են Հայաստանի Հանրապետության վերահսկողության տակ։ Նման պնդում անելով՝ ադրբեջանական կողմն ընդունում է, որ գոյություն ունի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հստակ սահման։ Պետական սահմանի վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը շատ հստակ է և բխում է միջազգային իրավունքից. այն է՝ Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահման գոյություն ունի, Ալմա-Աթայի հռչակագրի և դրան կից արձանագրությունների հիման վրա այս սահմանի ճանաչումը կողմերը վերահաստատել են 2022թ. հոկտեմբերի 7-ի Պրահայի քառակողմ հանդիպման և 2022թ. հոկտեմբերի 31-ի Սոչիի եռակողմ հանդիպման ժամանակ: Արձանագրելով պետական սահմանի առկայությունը՝ մենք բազմիցս բարձրաձայնել ենք, որ Հայաստանի Տավուշի մարզի մի շարք գյուղերի՝ Բերքաբեր գյուղի վարելահողերի մոտ 70 տոկոս և Ջրամբարի մեծ հատվածը, Պառավաքար գյուղի վարելահողերի մոտ 70 տոկոսը, Այգեհովիտ և Վազաշեն գյուղերի վարելահողերը ևս 90-ականներից մինչև հիմա օկուպացված են Ադրբեջանի կողմից։
Հայաստանը հետևողական է լինելու, որ նշված տարածքները նույնպես վերադարձվեն։ Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի կողմից պարբերաբար բարձրացվող քարտեզների հարցին, թե իբրև հայտարարություններում խոսք չկա հստակ քարտեզների մասին և իբրև հստակ չէ, թե ինչ քարտեզներով պետք է սահմանազատումն իրականացվի, ապա այստեղ էլ ադրբեջանական կողմը ինքն իրեն հակասում է։ Ալմա-Աթայի հռչակագրով և դրան կից արձանագրություններով միմյանց սահմանները փոխադարձ ճանաչելով՝ Ադրբեջանն այլևս փակել է քարտեզների շահարկման թեման, քանի որ հստակ է, որ խոսքը Խորհրդային Միության հանրապետությունների վարչական սահմանների մասին է։ Հետևաբար այստեղ ևս հնարավոր չէ մի դեպքում պնդել, որ այո՝ ճանաչում ենք Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը Ալմա-Աթայի հռչակագրով և դրան կից արձանագրություններով, սակայն հետո շարունակել պատմական քարտեզների մասին անորոշ խոսույթը։
-Ստեղծված իրավիճակում ինչպիսի՞ դիրքորոշում է որդեգրել Հայաստանի Հանրապետությունը, ինչի՞ հիման վրա պետք է առաջ շարժվել, ինչպիսի՞ լուծումներ եք տեսնում դուք:
-Հայաստանը բազմիցս պաշտոնապես արձագանքել է և առաջարկել այնպես անել, որ ամբողջ սահմանի երկայնքով օկուպացված տարածքներ չլինեն, ինչպես նաև սահմանի երկայնքով հայելային հետքաշման և ապառազմականացված գոտի ստեղծելու լուծումներ առաջարկել, սակայն այդ լուծումներին ի պատասխան՝ նախ ադրբեջանական կողմը իր զորքերը չվերադարձրեց մինչև 2021թ. մայիսի 12-ի դրությամբ տեղակայման վայրեր և հետո արհամարհելով Սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով զբաղվող հանձնաժողովների ընթացող աշխատանքը, սույն թվականի սեպտեմբերի 13-ին սանձազերծեց նոր ագրեսիա, որի հետևանքով Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից նոր տարածքներ օկուպացվեցին։
Ամփոփելով ասվածը՝ պետք է շեշտեմ, որ հիմնարար հարցն այստեղ հետևյալն է, որ Ադրբեջանը չի կարող պնդել, որ հստակ սահման ունենք բոլոր այն դեպքերում, երբ փորձ է արվում ներկայացնել Հայաստանի վերահսկողության տակ գտնվող Ադրբեջանի տարածքների պատմություն, իսկ Հայաստանի դեմ պատերազմական ագրեսիվ գործողություններ սանձազերծելիս և տարածքներ օկուպացնելիս՝ պնդել հակառակը, որ սահման չկա և այն ենթակա է սահմանազատման։ Հայաստանի կողմից ներկայացված բոլոր առաջարկներն ուժի մեջ են, և Ադրբեջանի քաղաքական կամքի առկայության պարագայում, առաջնորդվելով Ալմա Աթայի հռչակագրով և դրան կից արձանագրություններով, Խորհրդային Միության հանրապետությունների վարչական սահմանների հիմքով, պետք է առաջ շարժվել և արագ սահմանազատել փոխադարձ ճանաչված պետական սահմանները, որն իր դրական ազդեցությունը կունենա խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանն ընդառաջ։

Все предложения, представленные Арменией, действительны: ответ Марукяна
Эдмон Марукян, посол Армении по особым поручениям, ответил на заявление МИД Азербайджана, относительно того, что на встречах в Праге и Сочи не уточнялось, по каким картам следует делимитировать границу между Арменией и Азербайджаном. Эдмон Марукян затронул эту тему, отвечая на вопрос «Арменпресс».
Господин Марукян, Министерство ИД Азербайджана, в ответ на интервью министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна агентству «Арменпресс», заявило, что в заявлениях по итогам пражского и сочинского саммитов говорилось, что делимитация должна быть проведена в соответствии с Уставом ООН и Алма-Атинской декларацией. Но в них нет упоминания, на каких картах она должна основываться. И в то же время представитель МИД Азербайджана заявил, что есть азербайджанские села, находящиеся под контролем Армении. Как Вы прокомментируете это утверждение?
- Хочу отметить, что официальные лица Азербайджана должны определиться по вопросу - есть ли граница между Арменией и Азербайджаном или ее нет. Они 12 мая 2021 год и 13 сентября 2022 г.,  развязав агрессию против Армении и оккупировав суверенные территории Армении, утверждали, что граница не делимитирована, что границы нет, а теперь утверждают, что есть азербайджанские территории, которые находятся под контролем Республики Армения. Делая такое заявление, азербайджанская сторона признает наличие четкой границы между Арменией и Азербайджаном.
Позиция Армении в отношении государственной границы очень четкая и вытекает из международного права. То есть, между Арменией и Азербайджаном существует государственная граница. На основании Алма-Атинской декларации и протоколов к ней стороны подтвердили признание этой границы 7 октября 2022 году на четырехсторонней встрече в Праге и 31 октября 2022 г. в ходе трехсторонней встречи в Сочи.
Констатировав наличие государственной границы, мы неоднократно заявляли, что около 70% пахотных земель ряда сел Тавушской области Армении-села Беркабер и большая часть водохранилища, около 70% пахотных земель села Паравакар, села Айгеовит и Вазашена еще с 90-х годов оккупированы Азербайджаном. Армения будет последовательна в том, чтобы ей были возвращены и упомянутые территории.
Что касается вопроса регулярно поднимаемого Азербайджаном вопроса карт, поскольку в заявлениях нет упоминания о картах и непонятно, по каким картам будет проведена демаркация, то и здесь азербайджанская сторона противоречит сама себе. Декларацией Алма-Аты и приложенными к ней протоколами, взаимным признанием границ друг друга, Азербайджан закрыл тему манипуляций с картами, так как понятно, что речь идет об административных границах республик Советского Союза. Следовательно, и здесь нельзя утверждать, что да, мы признаем территориальную целостность Армении согласно Алма-Атинской декларацией и протоколами к ней, но потом вести неопределенный разговор об исторических картах.
- В создавшейся ситуации какую позицию занимает Республика Армения, на каком основании она должна двигаться вперед, какие пути решения видите Вы?
- Армения неоднократно официально отвечала и предлагала сделать так, чтобы вдоль всей границы не было оккупированных территорий, также предлагала решения по зеркальному отводу войск и созданию демилитаризованной зоны вдоль границы по состоянию на 12 мая. Однако азербайджанская сторона не ответила на эти предложения и не отвела свои войска на места дислокации, существовавшие до 12 мая 2021 года. Затем проигнорировав работу комиссий по делимитации и пограничной безопасности, 13 сентября с. г. развязала новую агрессию, в результате которой на суверенной территории Республики Армения были оккупированы новые участки.
Подводя итог сказанному, должен подчеркнуть, что фундаментальный вопрос заключается в том, что Азербайджан не может утверждать, что есть четкая граница во всех тех случаях, когда делается попытка представить историю территорий Азербайджана, находящихся под контролем Армении, а при развязывании агрессивных военных действий против Армении и оккупации территорий утверждать обратное, что границы нет и она подлежит делимитации.
Все предложения, представленные Арменией, остаются в силе, и в случае наличия политической воли Азербайджана, руководствуясь Алма-Атинской декларацией и приложенными к ней протоколами, исходя из административных границ республик Советского Союза, необходимо двигаться вперед и провести демаркацию взаимно признанных государственных границ, что положительно скажется на состоянии мире до подписания договора.