Ղրղզստանն ու Ուզբեկստանը սահմանազատման պայմանագիր են ստորագրել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՂրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը Ուզբեկստանի հետ սահմանազատման պայմանագիր է ստորագրել: Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել են Ղրղզստանի նախագահի մամուլի ծառայությունից:
«Ղրղզստանի Հանրապետության նախագահ Սադիր Ժապարովը ստորագրել է Ղրղզստանի Հանրապետության և Ուզբեկստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի որոշ հատվածների մասին համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքը, որը ստորագրվել է 2022 թվականի նոյեմբերի 3-ին Բիշքեկ քաղաքում»,-ասել է մամուլի ծառայության ներկայացուցիչը։
Հաղորդվում է, որ վերոնշյալ պայմանագրով կողմերը սահմանել են պետական սահմանի վերջին չնկարագրված 302 կիլոմետրը։ Ըստ հրապարակման՝ ղրղզա-ուզբեկական սահմանին այլևս վիճելի տարածքներ չկան։

Президенты Кыргызстана и Узбекистана подписали договор о делимитации
Поддержи А1+!Президент Киргизии Садыр Жапаров подписал соглашение о делимитации границы с Узбекистаном. Как передает РИА новости, об этом сообщили в пресс-службе главы государства.
«Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров подписал закон "О ратификации договора между Кыргызской Республикой и Республикой Узбекистан об отдельных участках кыргызско-узбекской государственной границы, подписанного 3 ноября 2022 года в городе Бишкек», - заявил представитель пресс-службы.
Сообщается, что вышеупомянутым договором стороны определили последние неописанные 302 километра государственной границы. Больше спорных участков на киргизско-узбекской границе не осталось.