Չիլիի նորանշանակ դեսպանն իր հավատարմագրերի պատճենն է հանձնել ԱԳ նախարարի տեղակալին
Նոյեմբերի 29-ին Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանն ընդունել է Չիլիի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Էդուարդո Էսկոբարին (նստավայրը՝ ք. Մոսկվա)՝ հավատարմագրերի պատճենի հանձնման կապակցությամբ: Հայտնում է ԱԳՆ-ն։
ԱԳ նախարարի տեղակալը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման առթիվ և հույս հայտնել, որ չիլիացի դիվանագետին կհաջողվի ծավալել բեղմնավոր գործունեություն՝ նոր լիցք հաղորդելով ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերում հարաբերությունների հետագա ընդլայնմանը:
Երկկողմ հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից կողմերը կարևորել են բարձրաստիճան փոխայցելությունների, միջխորհրդարանական կապերի և արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև շփումների ակտիվացումը: Առևտրատնտեսական կապերի զարգացման առնչությամբ ընդգծվել է երկկողմ շահագրգռվածությունը՝ գործընկերության լրացուցիչ հնարավորությունների համատեքստում դիտարկելով տարածաշրջանային կառույցները։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի խնդիրներին: Այս համատեքստում Պարույր Հովհաննիսյանը Էդուարդո Էսկոբարին է ներկայացրել սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքները, ինչպես նաև՝ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության և հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումները:

Новоназначенный посол Чили вручил копию верительных грамот заместителю министра иностранных дел
Поддержи А1+!Заместитель министра иностранных дел Республики Армения Паруйр Ованнисян принял новоназначенного посла Чили в Армении Эдуардо Эскобара (резиденция в Москве) в связи с вручением ему копий верительных грамот.
Заместитель министра иностранных дел поздравил посла с назначением и выразил надежду, что чилийскому дипломату удастся вести плодотворную деятельность, придавая новый импульс дальнейшему расширению отношений как в двустороннем, так и в многостороннем форматах.
С точки зрения развития двусторонних отношений стороны подчеркнули важность взаимных визитов на высоком уровне, межпарламентских связей и активизации контактов между внешнеполитическими ведомствами. В части развития торгово-экономических связей была подчеркнута двусторонняя заинтересованность, рассмотрение региональных структур в контексте дополнительных возможностей партнерства.
Собеседники затронули проблемы региональной и международной повестки. Паруйр Ованнисян представил Эдуардо Эскобару последствия широкомасштабной агрессии, развязанной Азербайджаном на суверенной территории Армении 13 сентября, а также позиции армянской стороны в отношении армяно-азербайджанских отношений, нагорно-карабахского конфликта и процесса урегулирования армяно-турецких отношений.