Համոզված եմ՝ Հայաստանը դուրս է գալու ՀԱՊԿ-ից․ ճիշտ ժամանակը հիմա է․ Արամ Սարգսյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Ես այն կարծիքին եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության որևէ իշխանավոր, անգամ նրանք ովքեր լրիվ ռուսամետ են և Վլադիմիր Վլադիմիրիչի ընկերներն էին, այս փաստաթուղթը չէին ստորագրի, որովհետև դա ամբողջությամբ Հայաստանի դեմ փաստաթուղթ է։ Այսինքն՝ այս փաստաթուղը, եթե Հայաստանը ստորագրում էր, ինքը օրինականացնում էր սեպտեմբերի 12-ին և 13-ին տեղի ունեցած ադրբեջանական լայնամասշտաբ հարձակումների արդյունքը»․ այս մասին նշում է «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը՝ անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի որոշմանը, ով մերժել էր ստորագրել ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի հռչակագիրը։
Արամ Սարգսյանը կարծում է, որ քանի Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ պետություն է, արևմուտքից տեխնոլոգիական սպառազինություն չի տրամադրվի․
«Եթե մենք մնում ենք ՀԱՊԿ-ում, արևմուտքն անելու է այնքան, ինչքան հիմա է անում։ Քաղաքական գործիքներով, քաղաքական մեխանիզմներով փորձելու է սաստել Ադրբեջանին և Թուրքիային․․․ Ես համոզված եմ, որ Հայաստանը դուրս է գալու ՀԱՊԿ-ից, գտնում եմ, որ դուրս գալու ճիշտ ժամանակը հիմա է»։
Անդրադառնալով Արցախի խնդրին «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահը նշեց․
«Քանի Արցախում բնակվում են հայերը, Արցախը կարող է մնալ հայկական և Արցախի հարցը կարգավորման խնդիր է ունենալու»։
Քաղաքական գործչի կարծիքով, Արցախում ռուս խաղաղապահներին պետք է փոխարինեն միջազգային խաղաղապահ ուժեր․
«Աշխարհը հասկանում է, որ միջազգային խաղաղապահների չտեղակայման պարագայում, այդտեղ բռնի տեղահանություն կամ ցեղասպանություն է տեղի ունենալու։ Սկանդինավները որպես խաղաղապահներ օրինական էին մտնելու, իրենք մտնելու էին ՄԱԿ-ի հովանու ներքո»։
Ըստ նրա, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև կա պայմանավորվածություն, որ ռուսները կօգնեն Ադրբեջանին Նախիջևանացնել Արցախը, փոխարենը ՌԴ-ն կունենա անցողիկ միջանցք Սյունիքով, որով կվերահսկի Թուրքիա-Ադրբեջան կապը, ինչպես նաև ազդեցություն կունենա Հայաստանի վրա։

Уверен, Армения выйдет из ОДКБ – сейчас самое время: Арам Саркисян (видео)
Поддержи А1+!«Я придерживаюсь мнения, что ни один власть имущий в Республике Армения, даже полностью пророссийские и друзья Владимира Владимировича, не подписали бы этот документ, так как это – документ, полностью направленный против Армении. То есть, если Армения подписывает этот документ, она узаконивает результат азербайджанских широкомасштабных нападений 12-го и 13-го сентября», - отмечает председатель партии «Республика» Арам Саркисян, коснувшись решения Никола Пашиняна, который отказался подписать декларацию саммита ОДКБ.
Арам Саркисян считает, что поскольку Армения – член ОДКБ, запад не будет предоставлять технологическое вооружение:
«Если мы остаёмся в ОДКБ, запад будет делать столько, сколько делает сейчас. Политическими инструментами, политическими механизмами будет пытаться сдерживать Азербайджан и Турцию… Уверен, что Армения выйдет из ОДКБ, считаю, что сейчас – самое время для этого».
Коснувшись арцахской проблемы, председатель партии «Республика» отметил:
«Поскольку в Арцахе проживают армяне, Арцах может оставаться армянским, и арцахская проблема будет нуждаться в урегулировании».
По мнению политического деятеля, российских миротворцев в Арцахе должны заменить международные миротворческие силы:
«Мир понимает, что если не будут размещены международные миротворцы, там произойдёт насильственное перемещение или геноцид. Скандинавы вошли бы легально как миротворцы, вошли бы под эгидой ООН».
По его мнению, между Азербайджаном и Россией есть договорённость, что русские помогут Азербайджану нахиджеванизировать Арцах, взамен у РФ будет проходной коридор через Сюник, через который она будет контролировать связь Турция-Азербайджан, а также будет оказывать влияние на Армению.