«Ռոսատոմ»-ի տնօրենը վստահ է՝ «Ատոմէքսպո 2022»-ը կարևոր քայլ է ատոմային էներգետիկայի հետագա զարգացման համար
Աջակցիր «Ա1+»-ինՌուսաստանյան «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովը «Ատոմէքսպո 2022» միջազգային համաժողովը կարևոր քայլ է համարում՝ աշխարհում ատոմային էներգետիկայի հետագա զարգացման համար: Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը Սոչիից՝ Լիխաչովը նման տեսակետ հայտնեց Սոչիում մեկնարկած համաժողովի շրջանակում:
«3.5 տարի է անցել «Ատոմէքսպո»-ի նախորդ համաժողովից, և դրանք ոչ հեշտ 3.5 տարիներ էին մեր մոլորակի համար: Բայց մենք միասին հաղթահարել ենք համավարակը, գլոբալ լոգիստիկ շղթաների փլուզումը, մատակարարման շղթաների խաթարումը: Բայց կա նաև լավ նորություն՝ այս ամբողջ 3 տարիների ընթացքում ատոմային էներգետիկան ակտիվորեն զարգացել է, ընդլայնվել է ատոմային ընտանիքը, ընդլայնվել է ատոմային էներգիայի ենթակառուցվածքները թիվը մեր մոլորակում: Ես վստահ եմ, որ մեր ֆորումը, մեր այսօրվա խոսակցությունը կարևոր քայլ կլինի՝ ատոմային էներգետիկայի հետագա զարգացման համար»,-ասաց Լիխաչովը:
«Ռոսատոմ»-ի գլխավոր տնօրենը հույս հայտնեց, որ համաժողովը կարևոր քայլ կդառնա նաև մարդկության համար՝ խաղաղ նպատակով ատոմային էներգիայի զարգացման առումով:
ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Միխայիլ Չուդակովն էլ հիշեցրեց, որ մեկ շաբաթ առաջ աշխարհի բնակչությունը հասել է 8 մլրդի: «Ի՞նչ է դա նշանակում. դա նշանակում է, որ մարդկությանը պետք է ավելի շատ էներգիա, ավելի շատ մաքուր էներգիա՝ հասնելու «Net Zero-ին մինչև 2050 թվական» (հեղ.-նպատակն է կրճատել ջերմոցային գազերի արտանետումները՝ հնարավորինս մոտ 0-ի),-ասաց Չուդակովը:
Նա հիշեցրեց, որ ՄԱԳԱՏԷ-ն ուղիղ մեկ ամիս առաջ ասուլիսում հայտնել էր, որ ռեկորդային թվով՝ ավելի քան 70 երկրներ ցանկություն են հայտնել զարգացնել ատոմային էներգիան իրենց էներգետիկ հաշվեկշռում:
«Ատոմէքսպո» համաժողովը կազմակերպվում է «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի նախաձեռնությամբ: «Ատոմէքսպո»-ն խոշորագույն ցուցահանդեսային և գործարար հարթակ է, որում քննարկվում են ատոմային ոլորտի ներկա վիճակը և հետագա զարգացման միտումները: Համաժողովն անցկացվում է 2009 թվականից: «Ատոմէքսպո»-ին մասնակցում են ոլորտի խոշորագույն, առանցքային կազմակերպություններ, պետական կառույցներ, միջազգային կազմակերպություններ և առաջատար փորձագետներ: «Ատոմէքսպո 2022»-ին մասնակցում է նաև Հայաստանի պատվիրակությունը:

Директор «Росатома» уверен, что «Атомэкспо 2022» — важный шаг для дальнейшего развития атомной энергетики.
Генеральный директор российской госкорпорации «Росатом» Алексей Лихачев считает международный форум «Атомэкспо 2022» важным шагом для дальнейшего развития атомной энергетики в мире. Как передает корр. Арменпресс из Сочи, такую точку зрения Лихачев высказал в рамках проходящего в Сочи форума.
«С момента последнего форума «Атомэкспо» прошло 3,5 года, и это были непростые 3,5 года для нашей планеты. Но вместе мы преодолели пандемию, обвал глобальных логистических цепочек, нарушение цепочек поставок. Но есть и хорошие новости: за эти 3 года атомная энергетика активно развивалась, расширилось атомное семейство, увеличилось количество инфраструктур атомной энергетики на нашей планете. Уверен, что наш форум, наша сегодняшняя беседа станут важным шагом для дальнейшего развития атомной энергетики», — сказал Лихачев.
Гендиректор «Росатома» выразил надежду, что форум станет важным шагом для человечества в плане развития атомной энергетики в мирных целях.
Заместитель генерального директора МАГАТЭ Михаил Чудаков напомнил, что неделю назад население Земли достигло 8 миллиардов человек. «Что это значит? Это означает, что человечеству нужно больше энергии, больше чистой энергии, чтобы достичь «Net Zero к 2050 году» (цель состоит в том, чтобы сократить выбросы парниковых газов, вплоть до нуля - ред.)»,-  сказал Чудаков.
Он напомнил, что ровно месяц назад МАГАТЭ объявило, что рекордное количество стран - более 70 - выразило желание развивать атомную энергетику в своем энергобалансе.
Форум «Атомэкспо» организован по инициативе госкорпорации «Росатом». «Атомэкспо» — крупнейшая выставочно-деловая площадка, на которой обсуждаются современное состояние атомной сферы и перспективы ее развития. Форум проводится с 2009 года. В «Атомэкспо» принимают участие крупнейшие, ключевые организации отрасли, государственные учреждения, международные организации и ведущие специалисты. Делегация Армении также принимает участие в «Атомэкспо 2022».