ՀՀ ԱԺ նախագահի պաշտոնական այցը Վրաստան մեկնարկել է դիվանագիտական հարաբերությունների խորհրդանշական միջոցառմամբ (տեսանյութ)
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի հրավերով պաշտոնական երկօրյա այցով Վրաստանում է: Այցը մեկնարկել է Վրաստանում ՀՀ դեսպանատան կողմից կազմակերպված Հայաստան-Վրաստան դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմամբ:
Միջոցառմանը հրավիրված են եղել նաեւ Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին, բարձրաստիճան հյուրեր: ՀՀ ԱԺ նախագահը բացման խոսքում նշել է. «Ուրախ եմ, որ այսօր՝ եղբայրական Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում, նման հիշարժան միջոցառման եմ ներկա: Ուրախ եմ նաեւ, որ այստեղ է իմ լավ բարեկամ եւ գործընկեր Շալվան: Այս տարի լրանում է Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, սակայն հայ-վրացական համատեղ անցած ճանապարհը, պատմական առնչությունները եւ ավանդույթներն ունեն հազարամյակների պատմություն»:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ միջպետական հարաբերությունների այս երեսուն տարիների ամբողջ ընթացքում գրանցվել են մեծ հաջողություններ, սակայն իրականում երկու ժողովուրդների խոսուն եւ հարուստ մշակութային կապերի թողած հետքը հսկայական է եւ անչափելի:
Տոնական միջոցառմանը ելույթ է ունեցել նաեւ Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին: Շնորհավորելով հայ-վրացական դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակի առթիվ` նա նշել է, որ այդ 30 տարիների ամեն րոպեն ու վայրկյանը երկու ժողովուրդների կապերն ավելի են սերտացրել, դիվանագիտական հարաբերություններն առավել ամուր հիմքերի վրա են դրվել:
Վրաստանում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աշոտ Սմբատյանն անդրադարձել է երկու ժողովուրդների սերտ կապերին եւ միջպետական դինամիկ զարգացող հարաբերություններին:

Официальный визит Председателя НС РА в Грузию начался с символического мероприятия (видео)
Поддержи А1+!В Тбилиси с официальным двухдневным визитом по приглашению спикера Парламента Грузии Шалвы Папуашвили находится делегация Национального собрания Армении во главе со спикером Аленом Симоняном. Визит начался с торжественного мероприятия, организованного посольством Армении в Грузии, посвященного 30-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Грузией.
На мероприятии присутствовал спикер Парламента Грузии Шалва Папуашвили и другие высокопоставленные гости. Председатель Национального собрания Армении в своем вступительном слове сказал:
«Рад, что в рамках официального визита в братскую Грузию я присутствую на столь памятном мероприятии. Я рад и тому, что здесь мой хороший друг и коллега Шалва. В этом году исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений между Арменией и Грузией, но наш совместный армяно-грузинский путь, исторические связи и традиции имеют тысячелетнюю историю».
Ален Симонян отметил, что за эти тридцать лет межгосударственных отношений были достигнуты большие успехи, но, на самом деле след, оставленный красноречивыми и богатыми культурными связями двух народов, огромен и неизмерим.
На праздничном мероприятии выступил и спикер Парламента Грузии Шалва Папуашвили. Поздравив с 30-летием армяно-грузинских дипломатических отношений, он отметил, что каждая минута и секунда этих 30 лет сближала два народа, укрепляла дипломатические отношения.
Близкие связи между двумя народами и динамично развивающиеся межгосударственные отношения отметил и чрезвычайный и полномочный посол РА в Грузии Ашот Смбатян.