Եվրոպան սկսել Է օգտագործել պահեստարանների գազը
Եվրոպան նոյեմբերի 14-ից սկսել Է օգտագործել իր ստորգետնյա պահեստարանների գազը: Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից: Նոյեմբերի 14-ի արդյունքներով՝ գազի պաշարները կրճատվել են 0,01 տոկոսային կետով՝ մինչև 95,6 տոկոս:
Գազի զուտ օգտագործման (օգտագործումից հանած ներմղում) անցել են Ֆրանսիան, Գերմանիան, Նիդեռլանդները, Լեհաստանը և Ռումինիան: Gas Infrastructure Europe ասոցիացիան նշում է, որ պահուստների օգտագործման սեզոնն այս տարի սկսվել է ամենաուշը դիտարկումների պատմության ողջ ընթացքում (2011 թվականից ի վեր):
Նախորդ առավել ուշ ժամկետը գրանցվել Է 2013 թվականին, երբ պահուստներն սկսել են պակասել նոյեմբերի 4-ից: «Գազպրոմ»-ում նախազգուշացնում են, որ «ծանրաբեռնվածությունը Եվորպայի գազի ստորգետնյա պահեստարանների վրա ավելի մեծ Է լինելու, քան նախորդ տարիներին՝ կապված լոգիստիկայի և եվրոպական շուկայի գազամատակարարման աղբյուրների փոփոխության հետ: Եվրոպայում սաստիկ ցրտեր են սկսվել, որոնք ավելի կսաստկանան այս հանգստյան օրերին: Ենթադրվում է, որ առաջիկա օրերին Եվրոպայի պահեստարանների գազի օգտագործումը միայն ավելանալու Է:

Европа начала отбор газа из хранилищ
Поддержи А1+!Европа с понедельника начала нетто-отбор газа из своих подземных хранилищ, как передает Арменпресс, об этом сообщает ассоциация Gas Infrastructure Europe.
По итогам газовых суток 14 ноября запасы сократились на 0,01 процентных пункта - до 95,6%.
К чистому отбору (отбор минус закачка) перешли в частности Франция, Германия, Нидерланды, Польша и Румыния.
Начало сезона отбора в этом году обновило самый поздний срок за историю наблюдений GIE (с 2011 года). Предыдущий наиболее поздний срок был зафиксирован в 2013 году (резервы начали уменьшаться 4 ноября).
В "Газпроме" предупреждают, что "нагрузка на ПХГ Европы будет выше, чем в предыдущие годы в связи с изменившимися логистикой и источниками газоснабжения европейского рынка".
В Европу пришли сильные холода, пик которых придется на эти выходные дни. По мере приближения прогнозируемого похолодания его характеристики в прогнозах становились все жестче.