ԱԽ քարտուղարը պատասխանել է բանագնացների հարցերին՝ ներկայացրելով հայ-ադրբեջանական բանակցային գործընթացը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆոյեմբերի 15-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է ԵՄ և ԵՄ անդամ երկրների Արևելյան գործընկերության հարցերով հատուկ բանագնացների պատվիրակությանը:
Ա. Գրիգորյանը ողջունել է պատվիրակության այցը Հայաստան և բարձր գնահատել ժողովրդավարական արժեքների վրա հիմնված ՀՀ-ԵՄ, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ անդամ պետությունների հետ առանձին երկկողմ հարաբերությունների զարգացման ընթացքը: Քարտուղարը նաև վստահություն է հայտնել, որ բազմաոլորտ համագործակցությունն ունի հնարավորություն ներառելու նաև անվտանգության ոլորտը: Գրիգորյանը կարևորել է ԵՄ դիտորդական կարողությունների առաքելության ներուժը՝ տարածաշրջանում անվտանգության ամրապնդման համատեքստում:
ԱԽ քարտուղարը պատասխանել է բանագնացների հարցերին՝ ներկայացրելով հայ-ադրբեջանական բանակցային գործընթացի, ինչպես նաև տարածաշրջանային տնտեսական կապերի ու տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման ու սահմանազատման և սահմանային անվտանգության գործընթացների որոշ մանրամասներ:

Секретарь СБ ответил на вопросы посланников, представив армяно-азербайджанский переговорный процесс
Поддержи А1+!Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян 15 ноября принял делегацию специальных посланников ЕС и государств-членов ЕС по вопросам Восточного партнерства.
Армен Григорян приветствовал визит делегации в Армению и высоко оценил развитие основанных на демократических ценностях отношений Армения-ЕС, а также двусторонних отношений Армении со странами-членами ЕС. Секретарь СБ также выразил уверенность, что многопрофильное сотрудничество может включить также сектор безопасности. Григорян подчеркнул важность потенциала миссии наблюдателей ЕС в контексте укрепления безопасности в регионе.
Секретарь Совета безопасности ответил на вопросы посланников, представив некоторые детали армяно-азербайджанского переговорного процесса, а также процессов разблокирования региональных экономических связей и транспортных инфраструктур, делимитации и обеспечения безопасности границ.