Վարչապետ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Էնթոնի Բլինքենի հետ
Նոյեմբերի 15-ին տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցը ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, մասնավորապես, նոյեմբերի 7-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների և դրան հետևած եռակողմ հանդիպման վերաբերյալ:
Պետքարտուղար Բլինքենը ԱՄՆ պատրաստակամությունն է հայտնել շարունակելու աջակցությունը Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հարցում:
Վարչապետ Փաշինյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ ջանքերը և պետքարտուղար Բլինքենի անձնական ներգրավվածությունը:
Զրուցակիցները պայմանավորվել են շարունակել քննարկումները տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված քայլերի, այդ թվում հումանիտար հարցերի կարգավորման վերաբերյալ:

Премьер-министр Пашинян провёл телефонный разговор с Энтони Блинкеном
15 ноября состоялся телефонный разговор премьер-министра Армении Никола Пашиняна с госсекретарем США Энтони Блинкеном.
Собеседники обменялись мнениями относительно урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, в частности, трехсторонней встречи глав МИД Армении и Азербайджана, состоявшейся 7 ноября в Вашингтоне, и событий последовавших за этой встречей.
Госсекретарь Блинкен выразил готовность США продолжить содействие в урегулировании армяно-азербайджанских отношений, также и нагорно-карабахского конфликта.
Премьер-министр Пашинян высоко оценил усилия США и личное участие госсекретаря Блинкена.
Собеседники договорились продолжить обсуждения действий по повышению уровня безопасности и стабильности в регионе, в том числе по урегулированию гуманитарных вопросов.