Մոտ 3 մլրդ դրամ՝ գիտական ենթակառուցվածքների և նյութատեխնիկական բազայի արդիականացման համար
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանի հրամանով հաստատվել է գիտության ոլորտում ենթակառուցվածքների, նյութատեխնիկական բազայի արդիականացման համար ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու մրցույթի շահառուների ցանկը՝ հայտնում է նախարարությունը:
Այս տարի գիտական կազմակերպությունների նյութատեխնիկական բազայի արդիականացման համար տրամադրվել է աննախադեպ ֆինանսավորում՝ շուրջ 2 միլիարդ 933 միլիոն դրամ: Մրցույթը հայտարարվել էր 2022 թվականի հունիսի 1-ին:
Համեմատության համար նշենք, որ 2021 թվականին նույն մրցույթի շրջանակում տրամադրվել էր 1 միլիարդ 354 միլիոն դրամ, իսկ դրանից առաջ կազմակերպված մրցույթներում ամենամեծ հատկացումը շուրջ 300 միլիոն դրամ է կազմել:
Ցանկում ընդգրկված է 15 գիտական կազմակերպություն, ֆինանսավորվել է 28 հայտ: Ձեռք բերված սարքավորումները տեղակայվելու են այն կազմակերպություններում, որոնք ներկայացրել են մրցութային հայտերը, սակայն, մրցույթի պայմանների համաձայն, դրանցից օգտվելու հնարավորություն կունենան նաև գիտական գործունեություն իրականացնող շահառու այլ կազմակերպություններ:

Около 3 млрд драмов на модернизацию научной инфраструктуры и материально-технической базы
Поддержи А1+!Приказом министра ОНКС РА Ваграма Думаняна утвержден список бенефициаров конкурса на финансовое содействие модернизации материально-технической базы научных организаций.
В этом году на модернизацию материально-технической базы научных учреждений было выделено беспрецедентное финансирование в размере около 2 млрд 933 млн драмов. Конкурс был объявлен 1 июня 2022 года.
«Для сравнения отметим, что в рамках того же конкурса в 2021 году было выделено 1 млрд 354 млн драмов, самая большая выделенная сумма конкурсов, организованных ранее, составляла около 300 млн драмов.
В список вошли 15 научных организаций, профинансировано 28 заявок. Приобретенное оборудование получат организации, подавшие конкурсные заявки, однако, согласно условиям конкурса, возможность их использования будет предоставлена и другим организациям-бенефициарам, осуществляющим научную деятельность», - говорится в сообщении Министерства ОНКС Республики Армения.