Շաքարային դիաբետ ունեցող արցախցի երեխաների համար գլյուկոզայի մոնիտորինգի նոր համակարգեր են ձեռք բերել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՇաքարային դիաբետ (տիպ 1) ունեցող արցախցի երեխաների բուժման գործընթացում այսուհետև կօգտագործվեն գլյուկոզայի մշտական մոնիտորինգի (CGM) Guardian™ Connect համակարգեր, ինչը հնարավորություն է տալու իրականացնել հիվանդների առողջական վիճակի լիարժեք վերահսկողություն և բարձրացնել նրանց կյանքի որակը:
Արցախի առողջապահության նախարարությունը սարքերը ձեռք է բերել «Ապրելու» հիմնադրամի միջոցով՝ վերջերս Արցախի Հանրապետության պետական նախարար նշանակված Ռուբեն Վարդանյանի ֆինանսական աջակցությամբ։
Մինչև բժիշկների կողմից համակարգերի կիրառումը՝ «Հաղթենք դիաբետը միասին» հիմնադրամը և համակարգերն արտադրող «Մեդտրոնիկ» ընկերության մասնագետները նոյեմբերի 5-ին Գորիսում վերապատրաստման դասընթաց էին կազմակերպել Արցախի, Երևանի և Հայաստանի մարզերի 15 էնդոկրինոլոգների համար՝ բժիշկներին ներկայացնելով համակարգի օգտագործման ուղեցույցը։
«Գլյուկոզայի վերահսկման այս համակարգերը շատ տարածված են աշխարհում, բայց Հայաստանում եւ Արցախում դեռեւս լայն կիրառություն չունեն։ Համակարգը շատ որակյալ է եւ բարձրակարգ, իսկ ստացված տվյալները՝ ճշգրիտ, ինչն էլ հնարավորություն է տալիս իրականացնել լիարժեք վերահսկողություն: Այս համակարգերի կիրառումը չափազանց կարեւոր նշանակություն ունի տիպ 1 շաքարային դիաբետ ունեցող պացիենտների համար, եւ մենք ուրախ ենք, որ Արցախի առողջապահության նախարարությունն արդեն ապահովված է այս սարքերով»,- ասել է «Հաղթենք դիաբետը միասին» հիմնադրամի ղեկավար Խանդութ Հովհաննիսյանը։
Ստեփանակերտի «Արևիկ» մանկական հիվանդանոցի էնդոկրինոլոգ Շողեր Գրիգորյանը համոզված է, որ այս համակարգի կիրառությունը էականորեն բարձրացնելու է բուժման արդյունավետությունը․ «Առաջին տպավորությամբ՝ սարքը շատ լավն է, բայց, իհարկե, պետք է նաեւ աշխատենք, որ տեսնենք հետագա ընթացքը։ Կարծում եմ՝ շատ օգտակար կլինի մեր երեխաների առողջության համար»։
«Հաղթենք դիաբետը միասին» հիմնադրամն Արցախի առողջապահության նախարարության հետ իրականացնում է նաև «Վերահսկի՛ր դիաբետը, ապրի՛ր լիարժեք կյանքով» ծրագիրը, որի շրջանակում մինչև 28 տարեկան, տիպ 1 շաքարային դիաբետ ունեցողներն ստանում են անալոգ ինսուլին։

Приобретены новые системы мониторинга глюкозы для детей Арцаха, больных сахарным диабетом
В лечении детей Арцаха с сахарным диабетом (1 тип) будут использоваться системы непрерывного мониторинга глюкозы (CGM) Guardian™ Connect, что позволит полностью контролировать состояние здоровья пациентов и повысить качество их жизни.
Министерство здравоохранения Арцаха приобрело эти системы посредством Фонда «Чтобы жить» при финансовом содействии Рубена Варданяна, недавно вступившего на пост государственного министра Республики Арцах.
Специалисты Фонда «Победим диабет вместе» и компании «Медтроник», производящей эти системы, 5 ноября в Горисе, представили арцахским врачам руководство по использованию систем.
«Эти системы контроля уровня глюкозы используются во всем мире, но в Армении и Арцахе пока не получили широкого распространения. Системы очень качественные и высококлассные,  их показатели очень точны, что дает возможность полного контроля. Использование этой системы крайне важно для больных сахарным диабетом 1 типа, и мы очень рады, что Министерство здравоохранения Арцаха уже имеет эти аппарат», - отметила Хандут Ованнисян, руководитель Фонда «Победим диабет вместе».
Шогер Григорян, эндокринолог степанакертской детской больницы «Аревик», убеждена, что использование этих систем значительно повысит эффективность лечения.
«По первому впечатлению, аппараты очень хороши, но, конечно, надо поработать, чтобы увидеть дальнейшие развития. Думаю, они будут очень полезны нашим детям».
Фонд «Победим диабет вместе» в сотрудничестве с Министерством здравоохранения Арцаха  реализует программу «Контролируй диабет, живи полной жизнью», в рамках которой пациенты с диабетом 1 типа в возрасте до 28 лет получают аналоговый инсулин.