Նիկոլ Փաշինյանն այսօր մասնակցել է մաքսային ծառայողների երդման արարողությանը (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր մասնակցել է մաքսային ծառայողների երդման արարողությանը, ովքեր աշխատանքի են ընդունվել Պետական եկամուտների կոմիտեի բարեփոխումների շրջանակում մաքսային ծառայություն ընդունվելու նոր ընթացակարգով: Միջոցառմանը ներկա են գտնվել նաև փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը, Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը, ՊԵԿ նախագահի տեղակալներ՝ Ծովինար Սողոմոնյանը և Աշոտ Մուրադյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Կադրային նոր քաղաքականության շրջանակում 2022 թվականի սկզբից մեկնարկած նոր չափանիշներով մաքսային ծառայողներ պատրաստելու դասընթացներն հաջողությամբ ավարտած մասնակիցների մեծ մասն արդեն աշխատանքի է անցել բարեփոխման նոր փուլ սկսած մաքսային ծառայության համակարգում:
Միջոցառմանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով.
Շատ ուրախ եմ այսօրվա առիթի համար, որովհետև մեզ համար շատ կարևոր է ավելի ու ավելի մեծ թվով պետական կառույցների օժտել նոր, թարմ ավյունով: Բայց մյուս կողմից էլ՝ մեր գործելակերպում երբեք չի եղել, որ տվյալ համակարգի լավագույն ավանդույթները մերժենք, ժխտենք կամ դուրս թողնենք: Ի սկզբանե՝ հենց 2018 թվականից, մեր դիրքորոշումն այն է եղել, որ պետական ամբողջ համակարգը և ընդհանրապես՝ բոլորը պետք է ունենան հնարավորություն:
Յուրաքանչյուր համակարգում խնդիրները հասկանալու, լավագույններին ոչ լավագույններից տարբերելու համար, միշտ ժամանակ է պետք: Այդ ժամանակը մենք տրամադրել ենք, և ես ուրախ եմ դրա համար: Չնայած՝ պիտի նաև խոստովանեմ, որ այս
թեզի իրականացման շրջանակներում մեզ շատ հաճախ քննադատել են, այդ թվում՝ Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսային ծառայության մասով՝ ասելով, որ մենք հապաղում ենք այնտեղ փոփոխություններ, բարեփոխումներ անել: Նույնիսկ այդ առիթով մեզ խեթ են նայել:
Ինչո՞վ սա կարելի է բացատրել: Սա կարելի է բացատրել հենց այսօրվանով: Այս օրն է եղել մեր նպատակը: Պարոն Բադասյանը նշեց, որ այսօր մենք, ըստ էության, 50-50 տոկոսով ունենք մարդիկ, ովքեր գալիս են մաքսային ծառայությունից և երկար փորձ ունեն և գալիս են մարդիկ, ովքեր նոր պիտի մտնեն այդ ծառայության մեջ: Սա մեր լավագույն ցանկությունն է, որ փորձը՝ թարմ հայացքի հետ, բերի այն լավագույն արդյունքը, որ մենք ուզում ենք: Եվ, իհարկե, վատագույն ավանդույթները թողնենք անցյալում: Սա շատ կարևոր է, որովհետև միայն մի կոմպոնենտով, կարծում եմ, մենք մեր առաջ դրած խնդիրը չենք լուծի: Եվ ես ուրախ եմ նաև, որ ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների, ճնշումների, քննադատությունների, մենք ի սկզբանե հավատարիմ ենք մնացել մեր ճանապարհին, երբ խոստացել ենք, որ յուրաքանչյուրը պետք է ունենա ինքնադրսևորվելու հնարավորություն՝ անկախ նրանից, թե քանի տարի է աշխատում որևէ մարմնում:
Հիմա, կարծես թե, մեր տեսական թեզի գործնականացման ժամն է եկել, երբ լավագույնները գործընկերություն են հաստատում բոլորովին նոր մարդկանց հետ՝ լավագույն փորձը փոխանցելու և դրա արդյունքում լավագույն պրակտիկան ձևավորելու:
Մաքսային ծառայությունը, մաքսակետը, ընդհանրապես, ավանդաբար ընկալվում է որպես խոչընդոտ ապրանքների, տեղաշարժերի, տնտեսության համար: Մեր տրամաբանությունն է՝ բարեփոխել մաքսային ծառայությունն այնպես, որ դա դիտվի ոչ թե խոչընդոտ, այլ որպես ապրանքները ճիշտ, գրագետ, և նաև սպառողների ու հանրության համար մաքսիմալ անվտանգ և օգտակար ձևով տեղաշարժելու գործիք, որն ի վերջո ծառայություն է մատուցում հենց տնտեսվարողին, որպեսզի նա այդ աջակցությունն ստանալով՝ հետագա իր պրոցեսներում որևէ փուլում անհաղթահարելի խոչընդտոների չհանդիպի: Այստեղ պետության, հանրության և տնտեսվարողի շահերը պետք է ճիշտ չափով բալանսավորված լինեն: Ես ուրախ եմ, որ մենք հիմա արդեն մտածում ենք և գործնականում գործարկել ենք մեխանիզմներ, որտեղ ապրանքները, ավտոմեքենաները կարող են մաքսակետով անցնել նույնիսկ առանց գրեթե կանգառի: Եվ շատ ուրախ եմ այս դինամիկայի, տեմպի համար:
Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մաքսային ծառայության փորձառու աշխատողներին, ուզում եմ շնորհավորել և ուրախությունս հայտնել նոր մուտք գործողների համար: Ուզում եմ ասել, որ մեր մտադրությունները հենց այնպիսին են, ինչի մասին մենք բարձրաձայն խոսում ենք: Այնպես չէ, որ մենք հրապարակային մի բան ենք ասում, հետո ձեզ զանգում, ասում. տեսեք՝ այսպես արեք, այնպես արեք: Սա շատ կարևոր է: Հետևաբար՝ ես հույս ունեմ, որ նաև այսօրվա միջոցառման արդյունքում, այսօրվա համալրման արդյունքում քաղաքացի-մաքսային ծառայություն-Պետական եկամուտների կոմիտե-քաղաքացի, քաղաքացի-կառավարություն և քաղաքացի-պետություն հարաբերությունները ևս մի էական և որակական փոփոխություն կապրեն:
Կրկին շնորհակալություն եմ հայտնում մեր լավագույններին և շնորհավորում եմ ապագայում այդ լավագույններից ավելի լավը դառնալու հնարավորություն ստացողներին»:

Никол Пашинян сегодня принял участие в церемонии приведения к присяге сотрудников таможни (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня принял участие в церемонии приведения к присяге сотрудников таможни, которые были приняты на работу по новому порядку поступления в таможенную службу в рамках реформы Комитета государственных доходов. В мероприятии также приняли участие вице-премьер Амбарцум Матевосян, председатель Комитета государственных доходов Рустам Бадасян, заместители председателя КГД Цовинар Согомян и Ашот Мурадян, другие должностные лица.
В рамках новой кадровой политики большинство участников, успешно прошедших стартовавшие в 2022 году курсы повышения квалификации таможенников по новым стандартам, уже приступили к работе в системе таможенной службы.
В ходе мероприятия премьер-министр Никол Пашинян выступил с речью:
Я очень рад сегодняшнему поводу, потому что для нас очень важно наполнять все больше и больше государственных учреждений новой, свежей энергией. Но, с другой стороны, в нашей практике никогда не было отказа или отрицания лучших традиций какой-либо системы. С самого начала, прямо с 2018 года, наша позиция заключалась в том, что вся государственная система и все в целом должны получить возможность.
Всегда нужно время, чтобы понять проблемы в какой-либо системе, отличить лучшее от не очень хорошего. Мы предоставили это время, и я рад за это. Хотя, должен также признать, что в процессе реализации этого тезиса нас очень часто критиковали, в том числе и по части таможенной службы Комитета государственных доходов, говоря, что мы медлим с изменениями и реформами в этой сфере. Даже косо смотрели на нас.
Чем это можно объяснить? Это можно объяснить сегодняшним днем. Этот день был нашей целью. Г-н Бадасян отметил, что сегодня, по сути, соотношение людей, которые пришли из таможенной службы и имеют большой опыт работы, и людей, которые являются новичками в этой службе, составляет 50 на 50. Мы искренне желаем, чтобы сочетание опыта со свежим взглядом дал наилучший результат, которого мы хотим.
И, конечно, оставим в прошлом худшие традиции. Это очень важно, потому что одним-единственным компонентом, думаю, мы не решим стоящую перед нами задачу. И я также рад, что, несмотря на все трудности, давление, критику, мы остались верны нашему изначальному пути, когда пообещали, что каждый должен иметь возможность проявить себя, независимо от того, сколько лет он работает в каком-либо органе.
Теперь, кажется, пришло время применить наш теоретический тезис на практике, когда лучшие устанавливают партнерство с совершенно новыми людьми для передачи своего лучшего опыта и формирования в итоге лучших практик.
Таможенная служба, таможня вообще традиционно воспринимаются как препятствие для товаров, передвижения, экономики. Наша логика заключается в том, чтобы реформировать таможенную службу таким образом, чтобы она воспринималась не как препятствие, а как инструмент для перемещения товаров правильным, грамотным, а также максимально безопасным и полезным для потребителей и населения способом, что в конечном итоге является услугой самому предпринимателю, чтобы он, получив эту поддержку, не сталкивался с непреодолимыми препятствиями на каком-либо этапе дальнейших процессов. Здесь должны быть правильно сбалансированы интересы государства, общества и предпринимателя. Я рад, что сейчас мы уже продумываем и воплощаем в жизнь механизмы, при которых товары и автомобили могут проходить таможню даже почти без остановки. И я очень рад этой динамике, этому темпу.
Хочу поблагодарить опытных сотрудников таможенной службы, хочу поздравить новых сотрудников. Хочу сказать, что наши намерения именно такие, как мы говорим о них вслух. У нас не та ситуация, что публично мы говорим одно, а потом звоним и говорим поступать так и эдак. Это очень важно. Следовательно, я надеюсь, что в результате сегодняшнего мероприятия, в результате сегодняшнего пополнения отношения гражданин-таможня-КГД-гражданин, гражданин-правительство и гражданин-государство претерпят очередное существенное и качественное изменение.
Еще раз спасибо лучшим сотрудникам и поздравляю тех, у кого есть шанс стать в будущем лучшим из лучших».