Այդ հարցում կարող ենք որոշակի առաջընթաց ունենալ գալիք տարում. ԱԳ փոխնախարարը՝ ԵՄ-ի հետ վիզաների դյուրացման գործընթացի մասին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանը ԵՄ երկրների հետ վիզաների դյուրացման երկխոսության համատեքստում կարող է որոշակի առաջընթաց ունենալ գալիք տարում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Արտաքին գործերի փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2023-ի պետբյուջեի նախագծի քննարկմանը՝ ի պատասխան ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Սոնա Ղազարյանի՝ վիզաների դյուրացման երկխոսության վերաբերյալ հարցին:
Փոխնախարարը նշեց, որ այդ հարցը քննարկել են, ներկայացրել իրավիճակը, խնդիրները:
«Այս հարցը մնում է մեր օրակարգում: Դա վերջին անգամ քննարկվել էր համագործակցության կոմիտեի նիստի ընթացքում: Վերջերս նաև իմ աշխատանքային հանդիպումների ընթացքում կար այսպիսի պատրաստակամություն՝ առաջ քաշել այս հարցը: Իրավիճակը շարունակում է մնալ ոչ շատ դյուրին: Բայց, իմ կարծիքով, այդ հարցում կարող ենք ունենալ որոշակի առաջընթաց գալիք տարվա ընթացքում»,-ասաց Հովհաննիսյանը:

В наступающем году можем добиться прогресса в процессе упрощения визового режима с ЕС: замминистра ИД РА
Поддержи А1+!Армения в следующем году может добиться определенного прогресса в контексте диалога по упрощению визового режима со странами ЕС.
Как сообщает «Арменпресс», об этом на совместном заседании постоянных комиссий НС по обсуждению проекта государственного бюджета на 2023 год заявил замминистра иностранных дел Паруйр Ованнисян, отвечая на вопрос депутата от фракции ГД Соны Казарян об упрощении визового диалога.
Замминистра отметил, что они обсудили этот вопрос, представили ситуацию и проблемы.
«Этот вопрос остается в нашей повестке дня. В последний раз он обсуждался на заседании Комитета по сотрудничеству. В последнее время на моих рабочих встречах также была готовность поднимать этот вопрос. Ситуация все еще не очень легкая. Но, на мой взгляд, в течение следующего года в этом вопросе мы сможем добиться определенного прогресса», - отметил Паруйр Ованнисян.
Соглашение об упрощении визового режима между Арменией и ЕС и Соглашение между Арменией и ЕС о реадмиссии лиц, проживающих без разрешений, вступили в силу 1 января 2014 года. Для мониринга выполнения этих соглашений созданы совместные комитеты РА-ЕС по упрощению визового режима и реадмиссии.