Բարոնուհի Քոքսը Լորդերի պալատի քննարկումների ժամանակ բարձրացրել է Բաքվին պատասխանատվության ենթարկելու հարցը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատի անդամ բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը խորհրդարանական քննարկումների ժամանակ բարձրացրել է Հայաստանի հանդեպ պարտավորությունները չկատարելու և պատերազմական հանցագործությունների համար Ադրբեջանին Միացյալ Թագավորության կառավարության կողմից պատասխանատվության ենթարկելու, իսկ Լորդ Հուսեինը՝ ԵՄ գլխավորած միջնորդական ջանքերին Բրիտանական կառավարության աջակցությունը վերահաստատելու մասին հարցերը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Քերոլայն Քոքսը նշել է․ «Այս տարի երկու անգամ այցելել եմ Հայաստան և ականատես եմ եղել Ադրբեջանի կողմից հայերին պատճառած ցավին՝ անպատժելիության մթնոլորտում, ներառյալ 2020 թվականի հրադադարի համաձայնագրով ստանձնած բոլոր գերիներին ազատ արձակելու վերաբերյալ պարտավորությունների չկատարմանը: Չնայած Հայաստանը ազատ էր արձակել բոլոր ադրբեջանցի գերիներին, Ադրբեջանը վերջերս հաստատել է առնվազն 33 հայ գերիների, այդ թվում երեք քաղաքացիական անձանց պահելու մասին, իսկ մի քանի հարյուր հայեր դեռևս անհայտ կորած են, իսկ Ադրբեջանը հրաժարվում է թույլ տալ Հայաստանին դուրս բերել զոհվածների դիերը օկուպացված տարածքներից: Վերջերս տեսանյութ է հրապարակվել, որը ի ցույց էր դնում հայ բանտարկյալների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքը, խոշտանգումները և սպանությունները: Ի՞նչ նշանակալից նախաձեռնություններ են եղել կամ ձեռնարկվում Միացյալ Թագավորության կառավարության կողմից Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկելու համար»:
Լորդ Հուսեինը շեշտել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանային վերջին բախումները ընդգծում են այդ երկու երկրների միջև ԵՄ-ի գլխավորած խաղաղության գործընթացն արագացնելու անհրաժեշտությունը, այնուհետև արել հետևյալ հարցադրումները. «Արդյո՞ք համաձայն եք, որ բոլոր հարցերի կայուն լուծմանը հասնելու և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները լիովին կարգավորելու համար անհրաժեշտ է ունենալ համապարփակ խաղաղության համաձայնագիր: Ավելին՝ արդյո՞ք կարող եք վերահաստատել երկու երկրների միջև ԵՄ գլխավորած միջնորդական ջանքերին Բրիտանական կառավարության աջակցությունը»:

В ходе дебатов в Палате лордов баронесса Кокс подняла вопрос о привлечении Баку к ответственности
Поддержи А1+!Член Палаты лордов Великобритании баронесса Кэролайн Кокс в ходе парламентских дебатов подняла вопросы невыполнения обязательств перед Арменией и привлечения Азербайджана со стороны правительства Соединенного Королевства к ответственности за военные преступления, а лорд Хусейн подтвердил приверженность британского правительства поддержке посреднических усилий под руководством ЕС.
Как сообщает Арменпресс, баронесса Кэролайн Кокс отметила: «В этом году я дважды посетила Армению и стала свидетелем боли, причиняемой Азербайджаном армянам в атмосфере безнаказанности, в том числе невыполнения обязательств по освобождению всех пленных по заявлению о прекращении огня от 2020 года. Хотя Армения освободила всех азербайджанских пленных, Азербайджан недавно подтвердил наличие по меньшей мере 33 армянских пленных, в том числе трех гражданских лиц, и несколько сотен армян все еще числятся пропавшими без вести, а также Азербайджан отказывается разрешить Армении вывезти тела погибших с оккупированных территорий.
Недавно было опубликовано видео, на котором показаны жестокое обращение, пытки и убийства армянских пленных. Какие значительные инициативы были предприняты или предпринимаются правительством Великобритании для привлечения Азербайджана к ответственности?»
Лорд Хусейн подчеркнул, что недавние пограничные столкновения между Арменией и Азербайджаном подчеркивают необходимость ускорения мирного процесса между двумя странами под руководством ЕС, а затем поднял следующие вопросы: «Согласны ли вы с тем, что всеобъемлющее мирное соглашение необходимо для достижения стабильного решения всех вопросов и полного урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном? Кроме того, не могли бы вы подтвердить поддержку правительством Великобритании посреднических усилий между двумя странами под эгидой ЕС?»