Գլխավոր դատախազությունը՝ Հոկտեմբերի 27-ի գործով 2022 թվականի դրությամբ կատարված մի շարք քննչական և դատավարական գործողությունների մասին
1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ ԱԺ-ում տեղի ունեցած դեպքի կապակցությամբ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում քննվում է 62207199 քրեական գործը:
2022 թվականի դրությամբ կատարվել են մի շարք քննչական և դատավարական գործողություններ, մասնավորապես.
· 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Նաիրի Հունանյանի և մյուսների կողմից տեռորիստական ակտ կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով հանցավոր գործողություններին հնարավոր այլ մասնակիցների, դրանք կանխելու հնարավորություն ու պարտականություն ունեցած այլ պաշտոնատար անձանց, օգտագործված զենքերի ու ռազմամթերքի հետ առնչություն ունեցած անձանց պարզելու նպատակով հարցաքննվել են մի շարք անձինք, այդ թվում` Նաիրի Հունանյանը, Կարեն Հունանյանը, Դերենիկ Բեջանյանը, Աշոտ Կնյազյանը, Անահիտ Բախշյանը, Աշոտ Գասպարյանը, Հրաչյա Սարգսյանը, Կարեն Խաչատուրյանը, Գագիկ Հարությունյանը, Տարոն Սահակյանը և Ժորա Սարգսյանը, այլք:
· Կատարվել են մի շարք առգրավումներ:
1. Համապատասխան քրեակատարողական հիմնարկներից առգրավվել են խմբի անդամներ Էդուարդ Գրիգորյանի, Վռամ Գալստյանի և Համլետ Ստեփանյանի անձնական գործերը՝ նրանց մահվան պատճառների վերաբերյալ քննության ընթացքում մի շարք հարցեր պարզաբանելու համար:
2. Ոստիկանության և այլ պետական մարմինների տարբեր ստորաբաժանումներից առգրավվել են այս դեպքի վերաբերյալ հետաքրքրություն ներկայացնող գործեր, որոնք ներկայում գտնվում են ուսումնասիրության փուլում:
· Առգրավված տեսագրություններով և ձայնագրություններով նշանակվել են տեսաձայնագրային փորձաքննություններ, որոնք գտնվում են կատարման փուլում:

Генпрокуратура о ряде следственных и судебных действий, проведенных по состоянию на 2022 год по делу 27 Октября
Поддержи А1+!В связи с инцидентом, произошедшим 27 октября 1999 года в НС РА, в Следственном департаменте Службы национальной безопасности расследуется уголовное дело 62207199. По состоянию на 2022 год проведен ряд следственных и судебных действий, а именно:
С целью выяснения других возможных участников преступных действий по уголовному делу, возбужденному 27 октября 1999 года по факту совершения Наири Унаняном и другими лицами террористического акта, других должностных лиц, имевших возможности и обязанность их пресечения, лиц, причастных к использованному оружию и боеприпасам, был допрошен ряд лиц, в том числе Наири Унанян, Карен Унанян, Дереник Беджанян, Ашот Князян, Анаит Бахшян, Ашот Гаспарян, Грачья Саркисян, Карен Хачатурян, Гагик Арутюнян, Тарон Саакян, Жора Саркисян и другие.
Произведен ряд изъятий.
Личные дела членов группы Эдуарда Григоряна, Врама Галстяна и Гамлета Степаняна были изъяты из соответствующих пенитенциарных учреждений с целью выяснения ряда вопросов относительно причин их смерти в ходе следствия.
Дела по этому происшествию были изъяты из различных отделов полиции и других государственных органов, в настоящее время они изучаются.
С изъятыми видеозаписями и записями назначены аудиовизуальные экспертизы, которые находятся на стадии исполнения.
Получены данные лиц, которые встречались с осужденными по этому делу.
По полученным заявлениям, приложенным к ним документам и дискам, были допрошены заявители, проверены представленные документы и диски.
На основании фактических данных, полученных в результате судебных действий на предварительном следствии, в целях выяснения всех обстоятельств дела выдвинут ряд следственных гипотез, в целях их проверки составлен план следствия.