Հայաստանը կոռուպցիայի նկատմամբ անզիջում է և անհանդուրժող. գլխավոր դատախազ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը հոկտեմբերի 26-ին մասնակցել է Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի 7-րդ նիստին:
Տեսակոնֆերանսի ձևաչափով անցկացվող նիստին մասնակցել են նաև Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովը, Բելառուսի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Անդրեյ Շվեդը, Ղրղզստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Կուրմանկուլ Զուլուշևը, Ղազախստանի Հանրապետության Հակակոռուպցիոն ծառայության ղեկավար Դմիտրի Մալախովը և Տաջիկստանի Հանրապետության Ֆինանսական վերահսկողության ու կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործակալության տնօրեն Սուլեյմոն Սուլթոնզոդան:
Գլխավոր դատախազ Վարդապետյանը օրակարգային հարցերի շրջանակում անդրադարձել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղություններին, ոլորտում առկա մարտահրավերներին, ապօրինի հարստացման քննության առանձնահատկություններին, ինչպես նաև կոռուպցիոն հանցագործություններով իրավական փոխօգնության արդյունավետության բարձրացմանը:
Հաշվի առնելով կոռուպցիայի աշխարհագրական ընդլայնվածությունը և դրա դեմ անզիջում պայքարի կարևորությունը՝ Աննա Վարդապետյանն ընդգծել է կոռուպցիոն սխեմաները բացահայտելու և կոռուպցիայի նկատմամբ համակարգված պայքարել մղելու հարցում ներպետական և միջազգային հարթակներում գործող մարմինների ջանքերը մեկտեղելու անհրաժեշտությունը:
Հայաստանի գլխավոր դատախազն իր ելույթում անդրադարձել է ՀՀ կառավարության ծրագրում և Հակակոռուպցիոն ռազմավարությունում կոռուպցիայի դեմ թիրախավորված և արմատական պայքար մղելու և կոռուպցիայից զերծ հանրություն ունենալու նպատակադրմանը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը կոռուպցիայի նկատմամբ անզիջում է և անհանդուրժող։ Այս համատեքստում Աննա Վարդապետյանը ներկայացրել է մի շարք ուղղություններով իրականացված ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները՝ ուղղված կոռուպցիայի կանխարգելմանը, կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտմանը, հակակոռուպցիոն կրթությանն ու իրազեկմանը, ինչպես նաև ապօրինի հարստացումը բացահայտող
իրավական մեխանիզմների ներդրմանը:
Կրկին ընդգծելով կոռուպցիայի՝ որպես մարդու իրավունքներին և ազատություններին անմիջականորեն վնասող, պետության տնտեսական հիմքը կազմաքանդող, երկրի կայունությանն ու անվտանգությանը սպառնացող երևույթի նկատմամբ անհանդուրժողական մոտեցումը՝ Աննա Վարդապետյանը հայտնել է, որ Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունը պատրաստակամ է համագործակցել ինչպես կուտակած արդյունավետ փորձի փոխանակմամբ, այնպես էլ կոնկրետ վարույթներով սերտ գործակցությամբ:

Армения бескомпромиссна и нетерпима к коррупции: генеральный прокурор
Поддержи А1+!26 октября Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян приняла участие в VII заседании Межгосударственного совета по противодействию коррупции.
В видеоселекторном совещании участвовали генеральный прокурор Российской Федерации Игорь Краснов, генеральный прокурор Республики Беларусь Андрей Швед, генеральный прокурор Кыргызской Республики Курманкул Зулушев, глава Антикоррупционной службы Республики Казахстан Дмитрий Малахов и директор Агентства по финансовому контролю и борьбе с коррупцией Республики Таджикистан Сулеймон Султонзода.
Генеральный прокурор РА в рамках вопросов повестки коснулась направлений борьбы с коррупцией, проблем в сфере, особенностей расследования случаев незаконного обогащения, а также повышения эффективности правовой взаимопомощи в вопросах коррупционных преступлений.
Анна Вардапетян, принимая во внимание обширную географию коррупции, важность бескомпромиссной и системной борьбы с ней, выявления коррупционных схем, подчеркнула необходимость объединения усилий всех органов, действующих на отечественной и международной площадках.
Она коснулась вопросов целенаправленной и радикальной борьбы с коррупцией и свободного от коррупции общества в программе правительства РА и Антикоррупционной стратегии, подчеркнув, что Армения бескомпромиссна и нетерпима к коррупции. В этом контексте Анна Вардапетян представила проведенные институциональные реформы по ряду направлений по предотвращению коррупции, выявлению коррупционных преступлений, антикоррупционному просвещению и внедрению правовых механизмов выявления незаконного обогащения.
Подчеркнув нетерпимое отношение к коррупции как к явлению, наносящему ущерб правам и свободам человека, разрушающему экономическую базу государства, угрожающему стабильности и безопасности страны, Анна Вардапетян заявила, что прокуратура РА готова сотрудничать как в обмене накопленным эффективным опытом, так и по конкретным делам.