ՀԱՊԿ խորհուրդը կքննարկի Հայաստանին համատեղ աջակցություն տրամադրելու առաջարկները․ Զախարովա
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհուրդն առաջիկայում կքննարկի համատեղ քայլերով Հայաստանին աջակցություն տրամադրելու առաջարկները: Հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Քննարկվում է մոտակա ժամանակահատվածում ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ անցկացնելու հարցը: Ենթադրվում է, որ կայանալիք նիստի ընթացքում Կազմակերպության անդամ երկրների ղեկավարները տեսակոնֆերանսի ձևաչափով կքննարկեն Հայաստանում ՀԱՊԿ առաքելության աշխատանքի արդյունքները: Եվ պետք է նաև քննարկեն Երևանին օգնություն տրամադրելու համատեղ քայլերի մասին առաջարկները, այդ թվում՝ ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշման նախագիծը Հայաստանի Հանրապետությանը օգնություն տրամադրելու համատեղ քայլերի մասին:
Այս հարցով պաշտոնական տեղեկատվություն, ես կարծում եմ, կտրամադրվի ՀԱՊԿ քարտուղարության կողմից, մենք էլ կկիսվենք տեղեկատվությամբ»,- ասել է Զախարովան:

Совет ОДКБ время рассмотрит предложения по совместным мерам оказания помощи Еревану: Захарова
Поддержи А1+!Совет ОДКБ в ближайшее время рассмотрит предложения по совместным мерам оказания помощи Еревану, в том числе проект решения Совета коллективной безопасности ОДКБ о совместных мерах по оказанию помощи Республике Армения. Об этом заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
«В настоящее время прорабатывается вопрос о проведении в ближайшее время внеочередной сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ. Предполагается, что в ходе предстоящего заседания лидеры стран-членов в режиме видеоконференции обсудят итоги работы миссии ОДКБ в Армении и рассмотрят предложения по совместным мерам по оказанию помощи Еревану, в том числе проект решения Совета коллективной безопасности ОДКБ о совместных мерах по оказанию помощи Республике Армения», - отметила Захарова, добавив, что дополнительная информация на этот счет будет предоставляться и по линии секретариата ОДКБ.
На уточняющий вопрос журналиста, о какой конкретно помощи идет речь, Захарова ответила: «Они должны решить и согласовать этот вопрос. Это же Договор о коллективной безопасности, решения принимаются коллективно».