Ադրբեջանի վերջին ագրեսիայի հետևանքով զոհված զինծառայողների 201 մարմին է նույնականացվել. նախարար
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայ-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի վերջին ագրեսիայի հետևանքով զոհված զինծառայողների մարմինների փորձաքննությունների ամբողջ ընթացքն ավարտվել է: 201 մարմին նույնականացվել է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հոկտեմբերի 20-ի Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Նա նշեց, որ սեպտեմբերի 13-ից հետո չնույնականացված մարմիններ չկան:
«44 օրյա պատերազմից հետո մենք չնույնականացված դիերի հետ կապված երկու փորձաքննություն ենք իրականացրել նաև Հոլանդիայում: Այդ փորձաքննությունների պատասխաններն արդեն իսկ ստացել ենք , բայց դեռ ունենք մասունքներ, որոնք, ցավոք սրտի, այնտեղ էլ hնարավոր չի եղել նույնականացնել: Մեր կողմից փորձաքննության ենթարկված մարմիններից 60-ից ավելին տարվել են արտերկիր, որոնք այնտեղ ևս նույնականացվել են»,-ասաց նա, հավելելով, որ կան նույնականացված դիեր, որոնք չեն հուղարկավորվել:

Идентифицированы тела 201 военнослужащих, погибших в результате недавней агрессии Азербайджана: министр
Поддержи А1+!Завершены экспертизы тел военнослужащих, погибших в результате недавней агрессии Азербайджана на армяно-азербайджанской границе. Идентифицированы тела 201 военнослужащих. Как сообщает «Арменпресс», об этом на брифинге с журналистами после заседания правительства 20 октября заявила министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
Она отметила, что неопознанных тел военнослужащих, погибших в результате агрессии 13 сентября нет.
«После 44-дневной войны мы проводили по две экспертизы неопознанных останков, здесь и в Голландии. Ответы на эти экспертизы уже получены, но остались останки, которые, к сожалению, и там не удалось идентифицировать. Частицы более 60 останков были вывезены за границу и опознаны там», - сказала она, добавив, что есть и опознанные тела, которые не захоронены.