ԵՄ տեխնիկական առաքելության պատվիրակությունն այցելեց Վարդենիսի սահմանամերձ բնակավայրեր
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵՄ տեխնիկական առաքելության պատվիրակության անդամները Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանի, ՀՀ ԶՈւ բանակային երկրորդ կորպուսի հրամանատար գնդապետ Վահրամ Գրիգորյանի, Վարդենիս համայնքի ղեկավար Ահարոն Խաչատրյանի ուղեկցությամբ այցելեցին Վարդենիս համայնքի բնակավայրերի սահմանամերձ գոտիներ։
«Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ՝ ՀՀ ԶՈւ բանակային երկրորդ կորպուսի հրամանատար Վահրամ Գրիգորյանը ԵՄ պատվիրակության անդամներին տեղում ռազմական քարտեզի, ինչպես նաեւ դիտարկող սարքերի օգնությամբ ներկայացրեց 2021 թվականի մայիսի 12-ին եւ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի զինուժի կողմից Հայաստանի Հանրապետության սահմաններին առաջացած իրավիճակը եւ ադրբեջանական զինուժի՝ Հայաստանի հանրապետության տարածք ներխուժելու իրական փաստերը։ «Ադրբեջանը ինչպես 2021, այնպես էլ 2022 թվականներին մի քանի ուղղություններով խախտել է Հայաստանի սահմանները եւ մի քանի ուղղություններով մեր տարածք մխրճվել մի քանի կիլոմետրով։ Ադրբեջանի զինուժի ներկայությունը ահաբեկում է սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչներին, խաթարում նրանց բնականոն կյանքը եւ կենսագործունեությունը»-ներկայացրեց Վահրամ Գրիգորյանը։
Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանի հավաստմամբ` ԵՄ առաքելության պատվիրակության դիտորդական աշխատանքներին կցուցաբերվի մշտական աջակցություն։

Делегация миссии ЕС по технической оценке посетила общины Вардениса
Делегация миссии ЕС по технической оценке в сопровождении полковника Ваграма Григоряна и губернатора Гегаркуникской области Карена Саркисяна посетила приграничные населенные пункты Вардениса. Как передает «Арменпресс», об этом губернатор сообщил на своей странице в Facebook.
«18 октября я вместе с командиром 2-го армейского корпуса ВС РА полковником Ваграмом Григоряном и главой общины Варденис Аароном Хачатряном сопровождал делегацию миссии технической оценки ЕС в приграничные зоны: поселки Третук и Кутакан общины Варденис, пострадавшие при азербайджанской агрессии 2022 года.
Я представил информацию о 12 пострадавших населенных пунктах Чамбаракской и Варденисской укрупненных общин, в которых большой ущерб был нанесен поселкам Сотк и Кут. В Сотке повреждено 148 домов, в Куте - 12, в Верин Шоржа - 2. Повреждены две школы, один детский сад, административные здания поселков, библиотека и медицинский пункт. Пострадали и гражданские инфраструктуры, выполнение сельскохозяйственных работ стало опасным», - говорится в сообщении.
Отмечается, что командующий 2 армейским корпусом ВС РА Ваграм Григорян на месте представил членам делегации ЕС доклад о последствиях агрессии, предпринятой ВС Азербайджана против Республики Армения 12 мая 2021 года и 13 сентября 2022 года.
Армянская сторона заверила, что наблюдательная деятельность делегации миссии ЕС с их стороны постоянно будет поддерживаться, и будет налажено активное сотрудничество.