Հայաստանի տարածքից ադրբեջանական ԶՈՒ-ի դուրսբերումն առաջնահերթ է. Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Նորվեգիայի արտգործնախարարին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 18-ին ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարար Աննիկեն Հյութֆիլդտի գլխավորած պատվիրակությանը:
Կողմերը քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր: Զրույցը ծավալվել է հիմնականում հայաստանյան ժողովրդավարության եւ դրա զարգացմանը նպաստող անհրաժեշտ պայմանների շուրջ: ՀՀ ԱԺ նախագահը ներկայացրել է ադրբեջանական ագրեսիայի վերջին դրսեւորման հետեւանքների վերաբերյալ տեղեկատվություն՝ նշելով, որ Հայաստանի տարածքից ադրբեջանական ԶՈՒ-ի դուրսբերումն առաջնահերթ է: Ալեն Սիմոնյանը հույս է հայտնել, որ Նորվեգիան՝ որպես մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առաջատար երկիր, հետեւողական կլինի ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված ռազմական հանցագործությունների դատապարտման, դրանց արդար դատաքննության ու մեղավորների պատժման հարցում:
Հանդիպմանը խոսվել է նաեւ խորհրդարանական դիվանագիտության կարեւորությունից, ինչի շնորհիվ երկրներին հաջողվում է քաղաքական եւ միջազգային հարթակներում բարձրաձայնել շուտափույթ լուծումներ պահանջող խնդիրներ:
«Հայկական կողմը շահագրգռված է խթանել քաղաքական երկխոսությունը Նորվեգիայի հետ: Առաջնահերթ եմ համարում միջխորհրդարանական հարաբերությունների ակտիվացումը: Տեղյակ եմ, որ Նորվեգիայի խորհրդարանում բարեկամական խմբերի ձեւավորման ավանդույթ չկա: Սակայն, կարծում եմ, կարելի է գտնել համագործակցության այլ ձեւաչափեր»,-նշել է Ալեն Սիմոնյանը: Ի պատասխան Նորվեգիայի արտգործնախարարը հավելել է, որ կարելի է խթանել երկկողմ խորհրդարանական համագործակցության մեխանիզմները, տարբեր միջազգային կազմակերպությունների խորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցությունը, ակտիվացնել փոխայցերը:

Вывод азербайджанских вооруженных сил с территории Армении является приоритетной задачей: Ален Симонян встретился с министром иностранных дел Норвегии (видео)
Поддержи А1+!Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 18 октября принял находящуюся с официальным визитом в Армении делегацию во главе с министром иностранных дел Норвегии Анникен Хюитфельдт.
Стороны обсудили представляющие взаимный интерес вопросы. Были в основном затронуты вопросы об армянской демократии и необходимых условиях, способствующих ее развитию.
Спикер НС представил информацию о последствиях последнего проявления азербайджанской агрессии, отметив, что вывод вооруженных сил Азербайджана с территории Армении является приоритетной задачей. Ален Симонян выразил надежду, что Норвегия как ведущая страна в сфере защиты прав человека будет последовательной в осуждении совершенных вооруженными силами Азербайджана военных преступлений, их справедливом судебном разбирательстве и наказании виновных.
На встрече была также обсуждена важность парламентской дипломатии, благодаря которой странам удается поднимать требующие быстрого решения вопросы на политических и международных площадках.
«Армянская сторона заинтересована в продвижении политического диалога с Норвегией. Приоритетом считаю активизацию межпарламентских связей. Я знаю, что в норвежском парламенте нет традиции формирования групп дружбы. Однако я думаю, что можно найти и другие форматы сотрудничества», - сказал Ален Симонян.
В ответ глава МИД Норвегии отметила, что возможно продвижение двусторонних механизмов парламентского сотрудничества, взаимодействия на парламентских площадках различных международных организаций и активизация взаимных визитов.