Վարդենիսի ուղղությամբ հրետանային միջոցների առկայությունը կապված է Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից լրացուցիչ ուժերի տեղաշարժով․ ՊՆ
Վարդենիսի ուղղությամբ հրետանային միջոցների առկայությունը անմիջականորեն կապված է Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից լրացուցիչ ուժերի և միջոցների տեղաշարժով ու բացազատման հետ, որն առաջացրել է որոշակի լարվածություն:
Հայկական կողմի քայլերը, որ իրականացվել են տվյալ գոտում ադրբեջանական հրետանային և զենիթային լրացուցիչ միջոցների տեղակայումից հետո, կրում են բացառապես պաշտպանական բնույթ:
Հայկական կողմի գործողությունները իրադրությունը լարելու նպատակ չունեն, և ադրբեջանական կողմի՝ հիշատակված միջոցները տվյալ ուղղությունից դուրս բերելու դեպքում, հայկական կողմը ևս դուրս կբերի իր լրացուցիչ միջոցները: Հայկական կողմը պատրաստ է տվյալ հարցի շուրջ բանակցել՝ նշում է ՊՆ-ն։

Наличие артиллерийских средств в направлении Вардениса связано с переброской дополнительных сил ВС Азербайджана: MO
Наличие артиллерийских средств в направлении Вардениса напрямую связано с переброской дополнительных сил и средств ВС Азербайджана, что вызвало определенную напряженность. Об этом сообщает Минобороны РА, коснувшись заявления Минобороны Азербайджана, что во второй половине дня 16 октября ими замечены 4 единицы артиллерийских установок, расположенных напротив частей азербайджанской армии.
«Шаги, предпринятые армянской стороной после размещения в данной зоне дополнительных азербайджанских артиллерийских и зенитных средств, носят исключительно оборонительный характер.
Действия армянской стороны не направлены на обострение ситуации, и в случае, если азербайджанская сторона выведет указанные средства с данного направления, армянская сторона также выведет свои дополнительные средства. Армянская сторона готова к переговорам по этому вопросу», - говорится в сообщении МО РА.