Քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Չեխիայի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀոկտեմբերի 6-ին Երևանում տեղի են ունեցել քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի Հանրապետության և Չեխիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունների միջև: Հայկական պատվիրակությունը ներկայացնում էին ԱԳՆ Եվրոպայի վարչության պետ Արա Մարգարյանը և Միջազգային անվտանգության վարչության պետ Գեորգի Քոչարյանը, չեխականը՝ ԱԳՆ Անվտանգային քաղաքականության վարչության պետ Իվան Պոչուխը:
Խորհրդակցությունների ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-չեխական երկկողմ օրակարգին վերաբերող մի շարք հարցերի: Գոհունակությամբ ընդգծվել է վերջին շրջանում առավել ակտիվացած Հայաստան-Չեխիա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը, քննարկվել են Հայաստան-ԵՄ օրակարգային կարևոր հարցեր՝ ԵՄ-ում չեխական նախագահության համատեքստում։
Կողմերը քննարկել են Հայաստանում և Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային մարտահրավերները, մտքեր են փոխանակել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ։ Անդրադարձ է կատարվել նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում երկու երկրների փոխգործակցությանը։
Արա Մարգարյանը և Գեորգի Քոչարյանը չեխ գործընկերներին են ներկայացրել ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված վերջին ագրեսիան և դրա հետևանքները՝ կարևորելով միջազգային հանրության հասցեական արձագանքը՝ ուղղված Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ ադրբեջանական ոտնձգությունների և ռազմական հանցագործությունների դատապարտմանը։

Политические консультации между министерствами иностранных дел Армении и Чехии
В Ереване 6 октября состоялись политические консультации между министерствами иностранных дел Республики Армения и Чешской Республики. Делегацию Армении представляли начальник департамента Европы МИД Ара Маргарян и начальник департамента международной безопасности Георгий Кочарян, делегацию Чехии представлял начальник департамента политики безопасности МИД Иван Почух.
В ходе консультаций собеседники коснулись ряда вопросов, касающихся армяно-чешской двусторонней повестки дня. С удовлетворением был отмечен высокий уровень армяно-чешского политического диалога, активизировавшегося в последнее время, а в контексте председательства Чехии в ЕС были обсуждены важные вопросы повестки дня Армения-ЕС.
Стороны обсудили текущие вызовы безопасности в Армении и на Южном Кавказе, обменялись мнениями по ряду вопросов региональной и международной повестки дня, представляющих взаимный интерес. Было также затронуто сотрудничество двух стран в рамках международных организаций.
Ара Маргарян и Георгий Кочарян представили чешским коллегам последнюю агрессию Азербайджана против суверенной территории Армении и ее последствия, подчеркнув важность адресной реакции международного сообщества в плане осуждения азербайджанских посягательств и военных преступлений против суверенитета и территориальной целостности Армении.