Իսպանիայի Կոնգրեսը հայտարարությամբ զորակցություն է հայտնել հայ ժողովրդին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԻսպանիայի Կոնգրեսը հոկտեմբերի 6-ի լիագումար նիստում միաձայն ընդունել է հայ ժողովրդին զորակցության հայտարարություն՝ վերահաստատելով իր անհանդուրժողականությունը ռազմական գործողությունների նկատմամբ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Իսպանիայում Հայաստանի դեսպանությունը ներկայացրել է հայտարարությանը տեքստը, որին աջակցել են անդամ բոլոր 350 պատգամավորները:
Հայտարարությունում ասվում է.
«Հաշվի առնելով սեպտեմբերի 12-ի լույս 13-ի գիշերն Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումների կողմից Հայաստանի Գորիս, Սոթք և Ջերմուկ բնակավայրերի հայկական դիրքերի ուղղությամբ հրետանու և անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ իրականացված ագրեսիան, որը հանգեցրել է առնվազն 207 հայ զինծառայողների մահվան`
«Պատգամավորների Կոնգրեսը.
Վերահաստատում է իր անհանդուրժողականությունը ռազմական գործողությունների նկատմամբ, որոնք ներկայացնում են միջազգային իրավունքի լուրջ խախտում` համարելով դրանք չարդարացված ագրեսիաներ, որոնք խաթարում են տարածաշրջանային անվտանգությունն ու կայունությունը:
Խթանում է կողմերի ստորագրած հրադադարի պահպանման հանձնառությունը միջազգային հարաբերությունների շրջանակներում։
Հայտնում է մեր համերաշխությունն ու զորակցությունը Հայաստանին և իր ժողովրդին: Ցավում ենք երկու կողմերի մարդկային կորուստների համար, հայտնում ենք մեր խորին վշտակցությունը զոհերի և բնակչության անհարկի տառապանքների համար։ Այս զգացումներն ուղղում ենք նաև Իսպանիայի հայ համայնքին։
Աջակցում է ԵՄ Բարձր ներկայացուցչի և Հարավային Կովկասում հատուկ ներկայացուցչի ջանքերին, որոնք կարևոր դեր ունեն հրադադարի համաձայնության պահպանման մշտադիտարկման գործընթացում և նպաստում են հակամարտության բանակցային, ընդհանուր և տևական լուծման փնտրմանը:
Կոչ է անում կողմերին հարգել միջազգային իրավունքը, վայր դնել զենքերը և վերսկսել դիվանագիտական բանակցությունները՝ այդպիսով վերահաստատելով, որ այս դիրքորոշումը այս բարդ և պատմական վեճի միակ կենսունակ և տևական լուծումն է:
Կոչ է անում ԵՄ-ին կրկնապատկել ջանքերը՝ նպաստելու դիվանագիտական միջոցներով դեէսկալացիային և խաղաղության պահպանմանը»:

Конгресс Испании в своем заявлении выразил поддержку армянскому народу
На пленарном заседании 6 октября Конгресс Испании единогласно принял заявление о поддержке армянского народа, подтвердив свою нетерпимость к военным действиям. Как сообщает Арменпресс, посольство Армении в Испании представило текст заявления, которое поддержали все 350 депутатов-членов.
«Принимая во внимание агрессию, осуществленную подразделениями ВС Азербайджана в ночь с 12 на 13 сентября против армянских позиций и населенных пунктов Горис, Сотк и Джермук с применением артиллерии и беспилотников, в результате которой погибло не менее 207 армянских военнослужащих,
Конгресс депутатов:
- подтверждает свою нетерпимость к военным операциям, представляющим собой серьезное нарушение международного права, считая их неоправданной агрессией, подрывающей региональную безопасность и стабильность.
- призывает стороны к приверженности соблюдению режима прекращения огня, подписанного в рамках международных отношений.
- выражаем солидарность и поддержку Армении и ее народу. Соболезнует о гибели людей с обеих сторон, выражает глубокую скорбь по поводу жертв и ненужных страданий населения. Эти чувства также посылает армянской общине Испании.
- поддерживает усилия Верховного представителя ЕС и специального представителя на Южном Кавказе, которые играют важную роль в процессе мониторинга договоренности о прекращении огня и способствуют поиску согласованного, общего и прочного решения конфликта.
- призывает стороны уважать международное право, сложить оружие и возобновить дипломатические переговоры, подтверждая тем самым, что эта позиция является единственным жизнеспособным и прочным решением этого сложного и исторического спора.
- призывает ЕС удвоить усилия по содействию деэскалации и поддержанию мира дипломатическими средствами».