Վահագն Խաչատուրյան շնորհավորական ուղերձ
Սիրելի ուսուցիչներ, Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ մասնագիտական տոնի՝ Ուսուցչի օրվա առթիվ: Դուք այն կամուրջն եք, որը պետք է ապահովի սերունդների միջև գիտելիքի, դաստիարակության, մարդկային առաքինության և քաղաքացիական գիտակցության անխաթար կապը:
Որևէ ժամանակաշրջանում կամ որևէ հասարակության մեջ անհնար է գերագնահատել ուսուցչի դերը հանրային գիտակցության ձևավորման, կրթության ու զարգացման գործում, քանզի ուսուցիչը զուտ մասնագիտություն կամ աշխատանքի տեսակ չէ, այլ կոչում և անմնացորդ նվիրում, շարունակական ջանք ու կատարելագործում:
Ձեզանից, ձեր պատասխանատու աշխատանքից է մեծապես կախված, թե ինչպիսի Հայաստան և ինչպիսի հասարակություն կունենանք վաղը, որովհետև դուք միայն տեղեկության փոխանցման պարզունակ գործընթացի մասնակից կամ իրականացնողը չեք, այլ գիտակից ու ազատ քաղաքացու կերտողը, գիտելիքով զինված սերունդների դաստիարակողն ու դրանով իսկ բարեկեցիկ ու զարգացող Հայաստանի լինելիության երաշխավորը:
Այսօր, մեր երկրի համար վճռորոշ ժամանակաշրջանում բազմակի անգամ մեծ պատասխանատվություն է դրված ձեր ուսերին, որովհետև այսօր առավել քան երբևէ մենք կարիք ունենք լինել ուժեղ՝ մտքով, գիտելիքով և կրթությամբ և դուք՝ այդ ամենը փոխանցելու ձեր կարողությամբ և հմտությամբ, մեր զավակների, թոռների ու սերունդների բարեկեցության, անվտանգության, մեր երկրի հզորության կերտողն եք:
Սիրելի ուսուցիչներ,
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ ձեզ, Ուսուցչի օրվա առթիվ, մաղթում տոկունություն, աշխատանքային շարունակական հաջողություններ ու անձնական երջանկություն:

Вы - мост, который должен обеспечить связь гражданского сознания между поколениями: президент
От всего сердца поздравляю Вас с профессиональным праздником - Днем учителя! Вы - мост, который должен обеспечить неразрывную связь между знаниями, воспитанием, человеческой добродетелью, гражданским сознанием и между поколениями.
Роль учителя в формировании общественного сознания, в воспитании и развитии в любой период и в любом обществе невозможно переоценить. Ведь учитель - это не просто профессия или род занятия, звание, а неизменная преданность делу, требующая постоянных усилий и совершенствования.
Какая Армения и какое общество будут завтра у нас, во многом зависит от Вас, от Вашей ответственной работы, потому что Вы не просто участники или исполнители процесса передачи знаний, но и созидатели сознательного и свободного гражданина, воспитатели вооруженных знаниями поколений и тем самым гаранты благополучной и развивающейся Армении
Сегодня, в ответственное для нашей страны время, на Ваши плечи ложится во много раз большая ответственность, ведь сегодня как никогда нам нужно быть сильными умом, знаниями и образованием. И Вы, своим умением передавать все это, являетесь созидателями благополучия, безопасности наших детей, внуков, поколений и мощи нашей страны.
Дорогие учителя!
Еще раз поздравляю Вас с Днем учителя, желаю выдержки, дальнейших успехов в работе и личного счастья», - говорится в послании президента РА.