thumbnail_1D2_1454-2
Փոխվարչապետ Մաթևոսյանն ընդունել է տեխնոլոգիական և խորհրդատվական առաջատար ընկերությունների ներկայացուցիչներին
Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) կողմից ՀՀ կառավարության հետ համագործակցությամբ կազմակերպվող Գլոբալ ինովացիոն ֆորումի շրջանակներում Հայաստան ժամանած՝ տեխնոլոգիական և խորհրդատվական առաջատար ընկերությունների ներկայացուցիչների։
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ փոխվարչապետը անդրադարձել է Հայաստանի՝ որպես կարևոր տեխնոլոգիական կենտրոնի կայացման ներուժին՝ հատուկ շեշտադրելով տեխնոլոգիական ընկերությունների համար առկա հնարավորությունները, ինչպես նաև ընդհանուր էկոհամակարգի առանձնահատկություններն ու ոլորտի զարգացման միտումները։
Կարևորելով բարձր տեխնոլոգիաների նշանակությունը Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացման ճանապարհին՝ փոխվարչապետը վերահաստատել է գիտելիքահեն և նորարար տնտեսության կառուցման գործում Կառավարության հանձնառությունը: Փոխվարչապետ Մաթևոսյանը ներկայացրել է նաև ՀՀ գործարար միջավայրի և ոլորտային առանձնահատկությունները՝ հույս հայտնելով, որ գործարարները կդիտարկեն իրենց ընկերությունները դեպի Հայաստան ընդլայնելու հնարավորությունները։
Ֆոտոնային տեխնոլոգիաների ոլորտի առաջատար «Coherent Corporation»-ի նախագահ և գլխավոր գործադիր տնօրեն Վինսենտ Մատերան տեղեկացրել է Հայաստանի՝ ընկերության գործունեության ընդլայնման համար հետաքրքիր ուղղություն լինելու հանգամանքը՝ պայմանավորված նախ և առաջ տաղանդավոր երիտասարդ մասնագետների առկայությամբ և ձևավորված բարենպաստ էկոմիջավայրով։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև հնարավոր համագործակցության ուղղություններին՝ կարևորելով ինչպես պետական հատվածի, այնպես էլ տեղական ընկերությունների և կրթական հաստատությունների հետ հնարավոր փոխգործակցությունը։

thumbnail_1D2_1454-2
Вице-премьер Амбарцум Матевосян принял сегодня представителей ведущих технологических и консалтинговых компаний, прибывших в Армению в рамках Глобального инновационного форума, организованного Фондом науки и технологий Армении (FAST) в сотрудничестве с правительством Республики Армения.
Приветствуя участников встречи, вице-премьер коснулся потенциала Армении в плане становления важным технологическим центром, особо подчеркнув доступные для технологических компаний возможности, а также особенности общей экосистемы и тенденции развития сферы.
Отметив важность высоких технологий на пути экономического развития Республики Армения, вице-премьер подтвердил приверженность правительства построению наукоемкой и инновационной экономики. Вице-премьер Матевосян также представил бизнес-среду и отраслевые особенности Армении, выразив надежду, что бизнесмены рассмотрят возможности расширения своих компаний в Армении.
Президент и генеральный исполнительный директор Coherent Corporation, лидера в области фотонных технологий, Винсент Матера сообщил, что Армения является интересным направлением для расширения деятельности компании, в первую очередь благодаря наличию талантливых молодых специалистов и благоприятной экосреды.
В ходе встречи также были обсуждены возможные направления сотрудничества, подчеркнута важность возможного сотрудничества как с государственным сектором, так и с местными компаниями и учебными заведениями.