Թույլ չենք տալու հավասարության նշան դնել պատերազմական հանցագործության զոհի և հանցագործի միջև․ Մարուքյանը՝ Կլաարին
Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը իր թվիթերյան միկրոբլոգում գրել է, որ այսօր մի քանի տեսանյութեր է ստացել Ադրբեջանի դեմ իրականացված պատերազմական հանցագործությունների մասին: Նա ընդգծել է, որ դեռ դրանք հաստատման և քննության կարիք ունեն, որ այդ ամենի իրական կատարողները նույնպես պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն, ինչպես նաև նշել է, որ հակամարտությունը ակնհայտ խորը վերքեր է թողել երկու կողմերի համար:
Պարզ է չէ՞, թե ինչ է կատարվում: Երբ Ադրբեջանի կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունների անհերքելի ապացույց է հայտնվում, դրա դեմն առնելու համար Ադրբեջանն արագ ներկայացնում է իբր նախկինում` 2020թ. 44-օրյա պատերազմի ժամանակ հայկական կողմից իրականացված պատերզմական հանցագործություններ:
Դրանից հետո շատ արագ զոհի և հանցագործի միջև դրվում է հավասարության նշան (իբր երկու կողմերն էլ նույնն են արել):
Ավելին, փորձել լայնամասշտաբ պատերազմի ժամանակ տեղի ունեցած որևէ դեպք համեմատել խաղաղության պայմանագրի տեքստ քննարկելու ընթացքում իրականացված ակնհայտ պատերազմական հանցագործության հետ ուղղակի ոչ մի տրամաբանության մեջ չի տեղավորվում:
Վստահ եմ, որ հայկական ուժերը երբեք նման պատերազմական հանցագործություններ չեն կատարել, անգամ համեմատության եզր չի կարող լինել այն ամենի հետ, ինչ մենք տեսանք այս զազրելի տեսանյութում:

Мы не позволим ставить знак равенства между жертвой военного преступления и преступником: Марукян – Клаару
Поддержи А1+!Армянские Вооруженные силы никогда не совершали военных преступлений, которые могли бы быть в сравнении с тем, что сделали азербайджанские силы. Это ответ посла РА по особым поручениям Эдмона Марукяна на последний пост спецпредставителя ЕС по кризису на Южном Кавказе и в Грузии Тойво Клаара в микроблоге Twitter.
В частности, Тойво Клаар написал, что получил несколько видеоматериалов о военных преступлениях, совершенных против Азербайджана. Он подчеркнул, что их еще нужно подтвердить и расследовать, что истинные виновники всего этого также должны быть привлечены к ответственности, и также отметил, что конфликт определенно привел к глубоким травмам с обеих сторон.
«Разве не понятно, что происходит? Когда появляются неопровержимые доказательства совершенных Азербайджаном военных преступлений, в целях противодействия Азербайджан оперативно, как и прежде, предъявляет военные преступления, якобы совершенные армянской стороной в ходе 44-дневной войны в 2020 года. После чего между жертвой военного преступления и преступником очень быстро ставится знак равенства, якобы обе стороны совершали то же самое», - прокомментировал Эдмон Марукян.
Он подчеркнул, что попытка сравнить какой-либо случай, произошедший во время широкомасштабной войны, с явным военным преступлением, совершенным в ходе обсуждения текста мирного договора просто не умещается ни в какую-либо логику.
«Я уверен, что армянские силы никогда не совершали подобных военных преступлений, не может быть никакого сравнения с тем, что мы видели на этом гнусном видео. Мы не позволим поставить знак равенства между жертвой военного преступления и преступником», - заключил посол Армении по особым поручениям.