092622_Speier_Resolution
ԱՄՆ Կոնգրեսում ներկայացված բանաձևով պահանջվում է ադրբեջանական պատերազմական հանցագործությունների միջազգային հետաքննություն և ամերիկյան պատժամիջոցներ
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի գլխավորած կոնգրեսական պատվիրակության Հայաստան կատարած այցից մեկ շաբաթ անց, պատվիրակության մաս կազմող, Կոնգրեսի հայկական հարցերով խմբի համանախագահ Ջեքի Սփիերը հանդես է եկել ադրբեջանական պատերազմական հանցագործությունները ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Արցախում դատապարտող օրենսդրական նախաձեռնությամբ՝ կոչ անելով կիրառել պատժամիջոցներ և դիմել միջազգային տրիբունալներին՝ համապատասխան հետաքննություններ անցկացնելու համար։
Ինչպես  հայտնում են Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակից, իր այս մտադրության մասին Սփիերն առաջին անգամ հրապարակայնորեն հայտարարել է նախորդ շաբաթ Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի դաշնային սեմինարի աշխատանքների շրջանակում՝ Արցախի Հանրապետության արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանի և Արցախի Հանրապետության կրթության, գիտության, սպորտի և մշակույթի փոխնախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանի հետ հանդիպման ընթացքում։ Պատերազմական հանցագործությունների համար պատժամիջոցներ կիրառելուց բացի, բանաձևը կոչ է անում հետաքննել Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների անօրինական բանտարկության փաստը, դատապարտում է հայկական եկեղեցիների և պատմական հուշարձանների ոչնչացումը և համերաշխություն հայտնում Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների տարածքային ամբողջականությանը։ Կոնգրեսական Սփիերին միացել են Կոնգրեսի հայկական հարցերով խմբի համանախագահ Ֆրենկ Փալոնը, փոխնախագահ Ադամ Շիֆը և կոնգրեսական Աննա Էշուն:
Մեկնաբանելով Սփիերի նախաձեռնությունը՝ Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի նախագահ Արամ Համբարյանը նկատել է․
«Մենք ողջունում ենք կոնգրեսական Սփիրի պատերազմական հանցագործությունների վերաբերյալ բանաձևի ներկայացումը, որը զուգընթաց է Ադրբեջանի հարձակումները դատապարտող կոնգրեսական Շիֆի ներկայացրած բանաձևին։ Դրանք երկուսն էլ Կոնգրեսի երկկուսակցական հզոր աջակցության արտահայտություններ են «907-րդ բանաձևի» կիրարկմանը և Ադրբեջանին ամերիկյան ռազմական օժանդակության դադարեցմանը»։
Սփիերի նախաձեռնությունը հաջորդում է Ադամ Շիֆի և Կոնգրեսի հայկական խմբի ղեկավարների կողմից շրջանառության մեջ դրված մեկ այլ՝ 1351 բանաձևի նախագծին։ Այն կոչ է անում անհապաղ դադարեցնել ԱՄՆ-ի օգնությունը Ադրբեջանին և դատապարտել ադրբեջանական հարձակումը Հայաստանի և Արցախի դեմ։ Բանաձևի նախագիծը ներկայումս ունի 44 կոնգրեսականի ստորագրություն:

Резолюция, представленная в Конгрессе США, требует расследования военных преступлений Азербайджана и санкций США
Поддержи А1+!Спустя неделю после визита в Армению делегации Конгресса во главе со спикером Палаты представителей Конгресса США Нэнси Пелоси, Джеки Спир, член делегации и сопредседатель группы Конгресса по армянским вопросам, представила законодательную инициативу, осуждающую военные преступления Азербайджана как в Армении, так и в Арцахе, призывая применить санкции и обращаясь к международным трибуналам для проведения соответствующих расследований.
Джеки Спир впервые публично заявила о своем намерении на прошлой неделе во время встречи с министром иностранных дел Республики Арцах Давидом Бабаяном и министром образования, науки, спорта и культуры Арцха Лерником Ованнисяном на федеральном семинаре Американского комитета Ай Дата. Помимо требования введения санкций за военные преступления, резолюция призывает к расследованию незаконного задерживания Азербайджаном армянских военнопленных, осуждает разрушение армянских церквей и исторических памятников, выражает солидарность в вопросе территориальной целостности Республики Армения и Арцаха. К конгрессмену Джеки Спир присоединились сопредседатель группы Конгресса по армянским вопросам Фрэнк Паллоне, вице-председатель Адам Шифф и конгрессмен Анна Эшу.
Комментируя инициативу Джеки Спир, председатель Комитета Ай Дата Америки Арам Амбарян отметил:
«Мы приветствуем представленную конгрессменом Спир резолюцию о военных преступлениях, которая соответствует резолюции конгрессмена Шиффа, осуждающей атаки Азербайджана. Обе они являются выражением мощной двухпартийной поддержки Конгресса выполнению 907 поправки и прекращению военной помощи США Азербайджану ».
Инициатива Джеки Спир последовала за другим проектом резолюции 1351, введенным в обращение Адамом Шиффом и руководителями армянской группы Конгресса. Резолюция призывает к немедленному прекращению помощи США Азербайджану и осуждает нападение Азербайджана на Армению и Арцах. На данный момент проект резолюции подписали 44 конгрессмена.