Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Սլովենիայի նախագահ Բորութ Պահորի հետ (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Նյու Յորքում` ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանի շրջանակում, հանդիպում է ունեցել Սլովենիայի նախագահ Բորութ Պահորի հետ:
Վարչապետն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ձեռնարկված լայնածավալ ագրեսիային: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ՀՀ 36 բնակավայրերի թիրախավորման փաստը, ինչի հետևանքով հայկական կողմն ունի զոհեր ու վիրավորներ, այդ թվում` քաղաքացիական անձանց շրջանում: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ադրբեջանական գործողությունների դատապարտման, ՀՀ սուվերեն տարածքից ադրբեջանական ստորաբաժանումների անհապաղ դուրսբերման ուղղությամբ միջազգային հանրության համարժեք արձագանքի կարևորությունը:
Սլովենիայի նախագահը մտահոգություն է հայտնել տեղի ունեցած դեպքերի առնչությամբ և կարևորել տարածաշրջանային խնդիրների` բանակցային եղանակով կարգավորման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել հայ-սլովենական հարաբերությունների հետագա զարգացման, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր հարցերի շուրջ:

Пашинян встретился с президентом Словении Борутом Пахором (видео)
На полях 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с президентом Словении Борутом Пахором.
Премьер-министр коснулся осуществленной 13 сентября широкомасштабной агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении. Никол Пашинян подчеркнул тот факт, что вооруженные силы Азербайджана обстреляли 36 населенных пунктов Республики Армения, в результате чего с армянской стороны есть жертвы и раненые, в том числе среди мирного населения.
Никол Пашинян подчеркнул важность осуждения действий Азербайджана и адекватной реакции международного сообщества относительно немедленного вывода азербайджанских подразделений с суверенной территории Республики Армения.
Президент Словении выразил обеспокоенность произошедшими событиями и подчеркнул необходимость решения региональных проблем путем переговоров.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по дальнейшему развитию армяно-словенских отношений, а также по представляющим взаимный интерес различным вопросам.