Ռոբերտ Մենենդեսը Բայդենի վարչակազմին կոչ է արել դադարեցնել Ադրբեջանին հատկացվող անվտանգային օժանդակությունը
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի հաղորդմամբ՝ ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսը, վկայակոչելով Հայաստանի նկատմամբ ադրբեջանական վերջին հարձակումները, նախագահ Բայդենի վարչակազմին կոչ է արել դադարեցնել ամերիկյան անվտանգային բնույթի օժանդակությունն Ադրբեջանին և առհասարակ վերանայել այդ երկրին հատկացվող օժանդակությունը։
Սեպտեմբերի 22-ին պետքարտուղար Բլինքենին հասցեագրված բավական խիստ նամակում Մենենդեսը նշել է, որ ԱՄՆ-ն չպետք է դերակատարում ունենա ավտորիտար բռնություններին աջակցելու գործում, և որ ինքն ու իր գործընկերները Կոնգրեսում աշխատելու են «907-րդ» բանաձևի կիրարկման նախագահական սահմանափակումները վերացնելու ուղղությամբ։ 907-րդ բանաձևի կիրարկումից նախագահական հրաժարման օրենսդրական հնարավորության վերացումն ուղղակիորեն ենթադրում է Ադրբեջանին տրամադրվող ամերիկյան ռազմական օժանդակության դադարեցում։
Մենենդեսը նաև հղում է արել ԱՄՆ կառավարության հաշվետվողականության գրասենյակի ուսումնասիրություններին, ըստ որոնց՝ պետդեպարտամենտը պատշաճ կերպով Կոնգրեսին չի զեկուցել Ադրբեջանին տրամադրվող ամերիկյան անվտանգային բնույթի օժանդակության ազդեցության վերաբերյալ։ Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը նաև ընդգծել է, որ ամերիկյան վարչակազմը չպետք է անաչառ երևալու համար նվազեցնի ադրբեջանական հարձակումների ծավալը։ Մենենդեսը, մեջբերելով Բայդենի՝ «...երբ բռնապետերը գին չեն վճարում իրենց ագրեսիայի համար, նրանք ավելի շատ քաոս են առաջացնում» պնդումը, կարծիք է հայտնել, որ ԱՄՆ-ն կարևոր հնարավորություն ունի կանգնելու հայ ժողովրդի կողքին, երբ վերջինս փորձում է հետ մղել բռնատիրական վարչակազմի հարձակումը»։
Անդրադառնալով Մենենդեսի գրությանը՝ Հայ դատի Ամերիկայի կենտրոնական հանձնախմբի անդամ ԱՆի Չաղլասյանը նկատել է «Մենք ցանկանում ենք շնորհակալություն հայտնել նախագահ Մենենդեսին իր սկզբունքայնության և համառության համար՝ դադարեցնելու ԱՄՆ ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին։ Այդ գործընթացն ավելի հրատապ դարձավ ադրբեջանական ռմբակոծությունների, ներխուժման և Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի օկուպացիայի պայմաններում։ Աշխատելով սենատոր Մենենդեսի հետ՝ մենք հետամուտ ենք լինելու օրենսդրությամբ և մեզ հասանելի այլ միջոցներով հասնելու դեպի Ադրբեջան ամերիկյան  հարկատուների գումարների հոսքի դադարեցմանը»։
Սենատոր Մենենդեսի նամակի ամբողջական տեքստը հասանելի է հետևյալ հղմամբ՝ https://www.ancnews.info/?p=20505

Роберт Менендес призвал администрацию Байдена прекратить предоставляемую Азербайджану помощь для безопасности
Председатель постоянного комитета по международным отношениям Сената США Роберт Менендес, сославшись на последние нападения Азербайджана на Армению, призвал администрацию президента Байдена прекратить американскую помощь Азербайджану в области безопасности и пересмотреть помощь, выделяемую этой стране в целом.
Об этом сообщил Комитет Ай Дата США, отметив, что в достаточно строгом письме на имя госсекретаря Блинкена от 22 сентября Менендес заявил, что США не должны играть роль в поддержке авторитарного насилия, и что он и его коллеги в Конгрессе будут работать над снятием президентских ограничений на выполнение поправки 907. Отмена законодательной возможности отказа президента от применения поправки 907 напрямую предполагает прекращение американской военной помощи Азербайджану.
Роберт Менендес также сослался на исследования Счетной палаты правительства США, согласно которым Государственный департамент не представил Конгрессу должного доклада о влиянии помощи США в сфере безопасности Азербайджану.
Председатель комитета по международным отношениям также подчеркнул, что американская администрация не должна снижать масштабы азербайджанских атак, чтобы казаться беспристрастной.
Менендес, цитируя утверждение Джо Байдена «…когда диктаторы не платят цену за свою агрессию, они вызывают еще больший хаос», выразил мнение, что у Соединенных Штатов есть возможность встать рядом с армянским народом, когда он пытается отразить нападение диктаторской администрации.
Ани Чагласян, член Комитета Ай Дата США, комментируя заявления Менендеса, отметила: «Мы хотим поблагодарить председателю Менендесу за его принципиальность и настойчивость в вопросе прекращения военной помощи США Азербайджану. Этот процесс стал еще более актуальным в условиях азербайджанских бомбардировок, вторжения и оккупации суверенной территории Армении. Работая с сенатором Менендесом, мы, законодательством и другими доступными нам средствами, будем добиваться прекращения потока денег американских налогоплательщиков в Азербайджан».