Քանի դեռ չկա պատասխանատվություն, Ադրբեջանը շարունակելու է բացահայտ սպառնալիքների ու շանտաժի քաղաքականությունը. «Թաթոյան» հիմնադրամ
Ադրբեջանի նախագահը երեկ` 2022թ. սեպտեմբերի 21-ին  կրկին խոսել է Հայաստանի, մասնավորապես` ողջ Սյունիքի նկատմամբ հարձակման (ուժի կիրառության) մասին` պատերազմի բացահայտ սպառնալիքներով ու շանտաժով:
2 տարի անօրինական ներխուժած լինելով ՀՀ ինքնիշխան տարածք` կեղծում է, թե անգամ 2022թ. սեպտեմբերի 13-15 պատերազմական գործողությունների ժամանակ չեն ներխուժել:
Մենք միջազգային հանրության համար հստուկ պարզաբանում ենք, որ ադրբեջանական իշխանության այս քաղաքականությունն ունի իր հստակ մեխանիզմը`
1. աշխարհին «անմեղ» ու «սպիտակ» երևալու համար հայտարարում են, թե ուզում են խաղաղություն,
2. հետո անցնում են բացահայտ կեղծ հայտարարությունների, թե Հայաստանից կամ Արցախից կրակում են իրենց դիրքերի վրա ու դրանով «օրինականացնում» են ապագա հարձակումները,
3. այնուհետև, այդ կեղծիքները կազմակերպված սկսկում են տարածել ադրբեջանական պաշտոնյաներ ու «անկախ» փորձագետներ, լրատվամիջոցներ ու տելեգրամի ալիքներ` «օրինականացնելով» ադրբեջանական ապագա սադրանքներն ու հարձակումները,
4. արհեստական «հիմքեր» ապահովելով` նպատակային հարձակումներով ավերում են հայկական բնակավայրերը, ոչնչացնում են մարդկանց տները, գողանում են խոշոր ու մանր եղջերավոր կենդանիների կամ սպանում` մարդկանց զրկելով ընտանիքի ապրուստից,
5. սպանում ու խոշտանգում են զինծառայողների ու քաղաքացիակսն անձանց, դա տեսանկարում ու տարածում են` ադրբեջանական օգտատերերի շրջանում գովասանքի արժանանալու և հայ օգտատերերին հոգեկան տառապանք պատճառելու համար,
6. ադրբեջանական իշխանությունն էլ խրախուսում է այդ հանցանքները, ապահովում բացարձակ անպատժելիություն,
7. եվ որ ամենակարևորն է` ադրբեջանական իշխանությունը զուգահեռ շարունակում է հայատյացությունը բոլոր ոլորտներում` կրթությունից մինչև մշակույթ:
Իրականում, Ադրբեջանը կեղծիքներով մոլորության մեջ է գցում միջազգային հանրությանը` խաղաղութան շղարշով պատելով իր իրական ցեղասպան մտադրություններն ու դրանք ամեն կերպ առաջ է տանում:
Ուստի, անհրաժեշտ են միջազգային հասցեական հրատապ միջամտությունները, այդ թվում` մոնիթորինգային ու վերահսկողության մեխանիզմներ:
Քանի դեռ չկան այդպիսի կոնկրետ երաշխիքներ և պատասխանատվություն, Ադրբեջանը շարունակելու է այս քաղաքականությունն ու  հարձակումները` դրանով շարունակաբար խաթարելով Հայաստանում անվտանգությունը, ժողովրդավարությունն և մարդու իրավունքները:

Пока нет ответственности, Азербайджан будет продолжать политику открытых угроз войны и шантажа: Фонд «Татоян»
Президент Азербайджана вчера, 21 сентября 2022 снова заявил о нападении (применении силы) на Армению, в частности про весь Сюник, с открытыми угрозами войны и шантажом. Незаконно вторгшись на суверенную территорию РА на 2 года, он фальсифицирует даже то, что вторжение было во время военных действий 13-15 сентября 2022.
Разъясняем международному сообществу, что эта политика Азербайджанских властей имеет свой четкий механизм
1. чтобы показаться миру «невинными» и «белыми», они заявляют, что хотят мира,
2. далее переходят к заведомо ложным заявлениям о том, что из Армении или Арцах обстреливают свои позиции а и тем самым «узаконивают» будущие атаки,
3. Затем азербайджанские официальные лица и «независимые» эксперты, СМИ и телеграм-каналы начинают организованно распространять эту ложь, «легитимизируя» будущие провокации и нападения со стороны Азербайджана.
4. Создавая искусственные «основания», ​​они целенаправленными военными атаками разрушают армянские населенные пункты, дома людей, угоняют крупный и мелкий рогатый скот или убивают его, лишая людей средств к существованию.
5. Убивают и пытают военнослужащих и мирных жителей, снимают на видео и распространяют эти кадры, чтобы вызвать стать «героями» и причинить душевные страдания армянским пользователям.
6. Азербайджанские власти также поощряют эти преступления, обеспечивает абсолютную безнаказанность,
7. и самое главное, Азербайджанские власти
продолжают Армянофобию, политику ненависти по отношению к армянам во всех сферах, от образования до культуры.
По сути, Азербайджан ложью вводит международное сообщество в заблуждение, скрывая этим свои настоящие намерения, но параллельно всячески продвигая их.
Поэтому необходимы срочные международные вмешательства, включая механизмы мониторинга и контроля.
Без таких конкретных гарантий и без ответственности Азербайджан будет продолжать эту политику и военные нападения, тем самым постоянно подрывая безопасность, демократию и права человека в Армении.