baydeny-shnorhavorel-e-phashin-n214963-1
Մենք կշարունակենք աջակցել հայ ժողովրդի ժողովրդավարական ձգտումներին, ինքնիշխանությանը և անվտանգությանը. Բայդեն
Հայաստանի Հանրապետության Անկախության տոնի առթիվ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջոզեֆ Բայդենը շնորհավորական ուղերձ է հղել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։ Ուղերձում ասված է.
«Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների անունից իմ ջերմ շնորհավորանքներն եմ հղում հայ ժողովրդին Անկախության օրվա կապակցությամբ։ Մենք կշարունակենք աջակցել հայ ժողովրդի ժողովրդավարական ձգտումներին, ինքնիշխանությանը և անվտանգությանը։
Սեպտեմբերի 21-ին մենք միանում ենք հայ ժողովրդին՝ նշելու ձեր նվիրումը ժողովրդավարությանը և մեր երկրների ու ժողովուրդների միջև ամուր բարեկամական կապերը։ Վերջին ռազմական գործողություններն ընդգծում են մեր դիվանագիտությունը կրկնապատկելու անհրաժեշտությունը, որպեսզի Հայաստանը կարողանա նայել դեպի բարգավաճ և խաղաղ ապագա, ինչը ներառում է հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորում։ Հայտնում ենք մեր ցավակցությունը վերջին հարձակումների ժամանակ զոհերի կապակցությամբ։ Մենք բարձր ենք գնահատում Ձեր աջակցությունը տարածաշրջանում առավել կայունություն հաստատելու ջանքերին։ Մենք հավատարիմ ենք մնում Ձեր և այլ կողմերի հետ աշխատելու՝ աջակցելու հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար:
Այս տարի ԱՄՆ-Հայաստան մեր նորացված ռազմավարական երկխոսությունը վերահաստատեց մեր համատեղ հանձնառությունը երկկողմ հարաբերություններում կապերի ամրապնդմանը և ընդգծեց Միացյալ Նահանգների աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական հետագծին: Միացյալ Նահանգները կանգնած է Հայաստանի կողքին, մինչ դուք շարունակում եք աշխատել կոռուպցիայի դեմ պայքարի, հաշվետու ինստիտուտների զարգացման, օրենքի գերակայության ամրապնդման և մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքի ուժեղացման ուղղությամբ:
Մեր համատեղ աշխատանքն անցած տարվա ընթացքում շարունակել է ամրապնդել և խորացնել մեր ժողովուրդների միջև կապերը: Ամբողջ հայ ժողովրդին մաղթում եմ անվտանգ և խաղաղ Անկախության տոն»։

baydeny-shnorhavorel-e-phashin-n214963-1
Мы и впредь будем поддерживать демократические устремления, суверенитет и безопасность армянского народа: Байден
По случаю Дня независимости Республики Армения президент Соединенных Штатов Америки Джо Байден направил премьер-министру Николу Пашиняну поздравительное послание.
«От имени Соединенных Штатов Америки в связи с Днем независимости передаю армянскому народу свои теплые поздравления! Мы и впредь будем поддерживать демократические устремления, суверенитет и безопасность армянского народа.
21 сентября мы присоединяемся к армянскому народу, чтобы отметить Вашу преданность демократии и прочные дружественные связи между нашими странами и народами. Недавние боевые действия подчеркивают необходимость удвоить нашу дипломатию, чтобы Армения могла рассчитывать на процветающее и мирное будущее, которое включает нормализацию отношений со своими соседями. Мы выражаем соболезнования жертвам недавних нападений. Мы ценим Вашу поддержку усилий по установлению стабильности в регионе. Мы по-прежнему привержены работе с Вами и с другими сторонами для содействия мирном урегулированию конфликта, в том числе и для народа Нагорного Карабаха.
В этом году обновленный стратегический диалог между США и Арменией подтвердил нашу общую приверженность укреплению двусторонних связей и подчеркнул содействие Соединенных Штатов демократическому пути Армении. Соединенные Штаты поддерживают Армению, поскольку Вы продолжаете бороться с коррупцией, развивать подотчетные институты, укреплять верховенство закона и уважение к правам человека.
Наша совместная работа в течение прошлого года продолжила укреплять и углублять связи между нашими народами. Желаю армянскому народу безопасного и мирного Дня независимости!».