Իրանը, Ռուսաստանը եւ Չինաստանը կանցկացնեն ռազմածովային ուժերի համատեղ զինավարժանքներ
Իրանը, Ռուսաստանը եւ Չինաստանը պլանավորում են ռազմածովային ուժերի համատեղ զինավարժանքներ անցկացնել այս աշնանը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 22-ին հայտարարել Է Իրանի զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ Մոհամադ Բաղերին Իրանի զինված ուժերի զորահանդեսի շրջանակներում կայացած մամուլի ասուլիսում:
«Իրանի, Ռուսաստանի եւ Չինաստանի ռազմածովային ուժերի մասնակցությամբ զինավարժանքները տեղի կունենան այս տարվա աշնանը Հնդկական օվկիանոսի ջրատարածքի հյուսիսային մասում,- հայտնել Է Բաղերին, որի խոսքը մեջբերում Է «Մեհր» գործակալությունը:- Պակիստանը, Օմանը եւ մի շարք այլ երկրներ, հավանաբար, նույնպես կմասնակցեն այդ միջոցառումներին»:
Վերջին անգամ երեք երկրների զինված ուժերը համատեղ զինավարժանքներում հանդիպել են «Արեւելք-2022» -ի շրջանակներում, որոնք ՌԴ-ն անցկացրել Է սեպտեմբերի 1-ից մինչեւ 7-ը: Դրանց մասնակցել են զինծառայողներ Չինաստանից, Հնդկաստանից, Բելառուսից, Հայաստանից, Ղազախստանից, Մոնղոլիայից, Տաջիկստանից, Ադրբեջանից, Ալժիրից եւ այլ պետություններից:
Զինավարժանքների ակտիվ փուլին հետեւել են այլ երկրների թվում բարձր մակարդակի պատվիրակություններ Հայաստանից, Բանգլադեշից, Բելառուսից, Վենեսուելայից, Իրանից, Ղրղզստանից, Մոնղոլիայից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններից եւ Պակիստանից: Զինավարժանքների շրջանակներում մշակվել են պաշտպանական եւ հարձակողական գործողություններ Արեւելյան ռազմական օկրուգի զորավարժարաններում, ինչպես նաեւ Օխոտի եւ Ճապոնական ծովերի ջրատարածքներում ու ափամերձ գոտիներում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Иран, Россия и Китай проведут совместные учения ВМС
Иран, Россия и Китай планируют провести совместные учения военно-морских сил этой осенью. Как передает Арменпресс, об этом в четверг заявил начальник Генштаба Вооруженных сил Ирана Мохаммад Багери в рамках пресс-конференции на параде ВС Ирана.
«Учения с участием ВМС Ирана, России и Китая пройдут в северной части акватории Индийского океана осенью этого года, - сообщил Багери, которого цитирует агентство Мехр. - Пакистан, Оман и ряд других стран, вероятно, также примут участие в данных мероприятиях».
В последний раз на совместных учениях ВС трех стран встречались в рамках «Востока-2022», проведенных РФ с 1 по 7 сентября. В них приняли участие военнослужащие из Китая, Индии, Белоруссии, Армении, Казахстана, Монголии, Таджикистана, Азербайджана, Алжира и других государств. За активной фазой учений в числе прочих наблюдали военные делегации высокого уровня из Армении, Бангладеш, Белоруссии, Венесуэлы, Ирана, Киргизии, Монголии, Объединенных Арабских Эмиратов и Пакистана. В рамках учений прошла отработка оборонительных и наступательных действий на полигонах Восточного военного округа (ВВО), а также в акваториях и прибрежных зонах Охотского и Японского морей.