Միրզոյանը Շվեդիայի ԱԳ նախարարներին․ ագրեսոր երկրին հասցեական և համարժեք արձագանք է անհրաժեշտ (տեսանյութ)
Սեպտեմբերի 21-ին, Նյու Յորքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Շվեդիայի ԱԳ նախարար Անն Լինդեի հետ։
Ներկայացնելով սեպտեմբերի 13-ից ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած ռազմական ագրեսիայի մանրամասները՝ Հայաստանի արտգործնախարարն առանձնահատուկ կարևորել է դրա հետևանքների վերացման և միջազգային հանրության կողմից ագրեսոր երկրին հասցեական և համարժեք արձագանքի, ադրբեջանական առավելապաշտական և ագրեսիվ քաղաքականությունը զսպելու անհրաժեշտությունը: Ընդգծվել է նաև Ադրբեջանի զինված ուժերի կատարած պատերազմական հանցագործություններին, մասնավորապես` կին զինծառայողների նկատմամբ իրականացված անմարդկային վերաբերմունքի դեպքերին, համապատասխան գնահատական տալու անհրաժեշտությունը։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել հայ-շվեդական երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին՝ պատրաստակամություն հայտնելով գործուն քայլեր ձեռնարկել համագործակցության հետագա ընդլայնման և զարգացման ուղղությամբ։ Կարևորվել է Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման ոլորտում փոխգործակցության խորացումը։ Մտքեր են փոխանակվել նաև միջազգային հարթակներում համագործակցության, ՀՀ-ԵՄ գործընկերության վերաբերյալ:

Мирзоян - министру иностранных дел Швеции: необходим адресный и адекватный ответ стране-агрессору (видео)
21 сентября в Нью-Йорке состоялась встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Швеции Анне Линде.
Представляя подробности военной агрессии, совершенной Азербайджаном против территориальной целостности Республики Армения 13 сентября, министр иностранных дел Армении подчеркнул необходимость ликвидации ее последствий и соответствующей, адресной реакции международного сообщества на действия страны-агрессора, обуздание ее максималистской и агрессивной политики. Он подчеркнул необходимость соответствующей оценки военных преступлений, совершенных вооруженными силами Азербайджана, особенно, случаев бесчеловечного обращения с женщинами-военнослужащими.
Стороны коснулись повестки армяно-шведских двусторонних отношений, выразив готовность к активным шагам в направлении дальнейшего расширения и развития сотрудничества. Была подчеркнута важность углубления сотрудничества в сфере укрепления демократических институтов в Армении. Состоялся также обмен мнениями о сотрудничестве на международных площадках и партнерстве РА-ЕС.