Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Էմանուել Մակրոնի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ՝ հայտնում է վարչապետի աշխատակազմը։
Վարչապետը մանրամասներ է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ չնայած սահմանին հարաբերական հանգիստ է՝ իրավիճակը շարունակում է մնալ շատ լարված:
Էմանուել Մակրոնը վերահաստատել է պատրաստակամությունը՝ նպաստելու երկխոսությանն ու խաղաղությանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին ուղղված ՀՀ դիմումի շուրջ քննարկումներին: Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է տեղի ունեցողի վերաբերյալ միջազգային հանրության համարժեք արձագանքի կարևորությունը:

Никол Пашинян провёл телефонный разговор с Эммануэлем Макроном
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом Франции Эммануэлем Макроном.
Премьер-министр подробно представил ситуацию, сложившуюся в результате развязанной Азербайджаном агрессии на суверенной территории Армении. Никол Пашинян отметил, что хотя в настоящее время на границе относительно спокойно, ситуация остается очень напряженной.
Эммануэль Макрон подтвердил свою готовность содействовать диалогу и установлению мира.
Собеседники коснулись и обсуждений на основании обращения Армении в Совет Безопасности ООН. Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность адекватной реакции международного сообщества на происходящее.