ՀՀ ԱԳ նախարարը հեռախոսազրույց է ունեցել ՄԹ Եվրոպայի հարցերով պետնախարարի հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՍեպտեմբերի 15-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի, համագործակցության և զարգացման նախարարության Եվրոպայի հարցերով պետնախարար Լեո Դոքերթիի հետ։
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն իր զրուցակցին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը: Առանձնահատուկ ընդգծվել է, որ Ադրբեջանը միտումնավոր թիրախավորմում է խաղաղ բնակչությանը և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, որը միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շեշտել է կողմերի միջև հավասարության նշան դնող հայտարարությունների անընդունելիությունը և միջազգային հանրության, այդ թվում Միացյալ Թագավորության կողմից Ադրբեջանի ագրեսիայի հստակ, միանշանակ ու հասցեական դատապարտման կարևորությունը:
Նախարար Միրզոյանը հավելել է, որ Ադրբեջանն ուժի միջոցով իր առավելապաշտական նպատակներին հասնելու փորձերով տորպեդահարում է տարածաշրջանում կայունության և խաղաղություն հաստատելու հայկական կողմի ջանքերը: Նա ընդգծել է նաև ադրբեջանական զինված ուժերի՝ դեպի ելման դիրքեր վերադարձի հրամայականն ու Ադրբեջանի կողմից նոր ռազմական գործողություններ ձեռնարկելու բացառման անհրաժեշտությունը:

Глава МИД РА провёл телефонный разговор с госминистром Великобритании по вопросам Европы
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 15 сентября провел телефонный разговор с госминистром по вопросам Европы Министерства иностранных дел, сотрудничества и развития Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Лео Докерти.
Арарат Мирзоян представил своему собеседнику ситуацию, сложившуюся в результате широкомасштабной агрессии Азербайджана в отношении суверенной территории Армении. Была особо подчеркнута недопустимость преднамеренного обстрела мирного населения и гражданской инфраструктуры со стороны Азербайджана, сопровождающегося грубейшими нарушениями международного права.
Глава внешнеполитического ведомства Армении подчеркнул неприемлемость заявлений, приравнивающих стороны, и важность четкого, однозначного и адресного осуждения агрессии Азербайджана со стороны международного сообщества, в том числе Соединенного Королевства.
Министр Мирзоян также добавил, что Азербайджан, пытаясь посредством силы достичь своих максималистских целей, торпедирует усилия армянской стороны по установлению стабильности и мира в регионе. Он также подчеркнул императиву возвращения азербайджанских вооруженных сил на исходные позиции и необходимость исключения новых военных действий со стороны Азербайджана.