ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում ծրագրված է Հայաստանի ներկայացուցչի դիմումի քննարկումը
ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի սեպտեմբերի 15-ի օրակարգում ներառված է կառույցում ՀՀ մշտական ներկայացուցչի դիմումի հիման վրա Հայաստանին առնչվող հարցի քննարկումը:
ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նախագահին ՀՀ ներկայացուցիչը դիմել է սեպտեմբերի 13-ին, երբ Ադրբեջանը լայնածավալ հարձակում է սկսել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ:
ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի սեպտեմբերի 15-ի նիստերը կրում են հետևյալ խորագրերը՝ «Միջազգային խաղաղությանն ու անվտանգությանը սպառնացող վտանգները», «Զինված հակամարտությունների ժամանակ քաղաքացիական բնակչության պաշտպանությունը»:
Սեպտեմբերի 14-ին ևս ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի փակ նիստում քննարկվել է Հայաստանի տարածք Ադրբեջանի ներխուժման, ՀՀ ինքնիշխան տարածքում ծավալված մարտական ինտենսիվ գործողությունների հարցը: Քննարկումը նախաձեռնել էր Ֆրանսիան: Նիստի արդյունքներով Անվտանգության խորհրդի անդամները Բաքվին և Երևանին կրակի դադարեցման կոչ էին արել:

В Совете Безопасности ООН запланировано обсуждение заявления постоянного представителя Армении
В повестку дня заседания Совета Безопасности ООН 15 сентября на основании заявления постоянного представителя РА включено обсуждение вопроса, касающегося Армении.
Постоянный представитель Армении обратился к председателю Совета Безопасности ООН 13 сентября, когда Азербайджан начал широкомасштабное нападение на суверенную территорию Республики Армения.
Заседания Совета Безопасности ООН 15 сентября пройдут по следующим темам: «Угрозы международному миру и безопасности» и «Защита гражданского населения при вооруженных конфликтах».
14 сентября на закрытом заседании Совета Безопасности ООН обсуждался вопрос вторжения Азербайджана на территорию Армении и интенсивных боевых действий на суверенной территории Армении. Обсуждение инициировала Франция. По итогам обсуждения члены Совбеза призвали Баку и Ереван к прекращению огня.