Ինչ իրավիճակ է Ջերմուկում այս պահին
Ջերմուկ քաղաք մուտքն այս պահին խիստ սահմանափակված է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Ջերմուկի փոխքաղաքապետ Վարդան Սարգսյանը։
Նրա խոսքով` քաղաքում խուճապ չկա, իրավիճակը կայուն է, սակայն կա որոշակի լարվածություն:
«Քաղաքային իշխանությունների կողմից տարհանում չի կազմակերպվել, ցանկացողները ինքնակամ լքել են քաղաքը, ովքեր էլ չեն ցանկացել լքել,  ապրում են, պայքարում են: Քաղաքում նաև ապաստարաններ կան»,-ասաց նա:
Փոխքաղաքապետը նշեց նաև, որ այս պահին դպրոցները, մանկապարտեզները փակ են:«Ակտիվ գործում է բուժհաստատությունը»,-նշեց նա:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք ստեղծվել են ինքնապաշտպանական խմբեր, նա նշեց. «Քանի որ մենք սահմանամերձ ենք, ինքնապաշտպանական նախաձեռնությունները միշտ էլ եղել են»:

Какова ситуация в Джермуке на данный момент?
Доступ в город Джермук в настоящее время ограничен. Об этом «Арменпресс» сообщил вице-мэр Джермука Вардан Саркисян.
Из его слов следует, что паники в городе нет, но есть определенная напряженность, ситуация стабильная.
«Власти города не провели эвакуации, желающие, сами покинули город, а те, кто не хотел уезжать, живут, борются. В городе есть бомбоубежища», - сказал он.
Вице-мэр также сообщил, что закрыты школы и детские сады. Все медицинские учреждения работают.
Отвечая на вопрос, организованы ли отряды самообороны, он сказал: «Поскольку мы находимся на границе, инициативы по самообороне были всегда».