Համահայկական ու համաժողովրդային դիմադրություն Ադրբեջանի բարբարոսությունների դեմ. Արամ Ա կաթողիկոսի պատգամը
Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը պատգամ է հղել սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի վերաբերյալ՝ շեշտելով. «Այո՛, հայոց բանակին կողքին համահայկական ու համաժողովրդային դիմադրութիւն ցեղապաշտ, արիւնարբու ու յարձակողապաշտ Ազրպէյճանի դէմ: Փաստօրէն այլ ճանապարհ չկայ»։
Ինչպես տեղեկացնում է Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը, Արամ Ա կաթողիկոսը նաև նշել է. «Երբ 4-օրեայ ու 44-օրեայ պատերազմներով ու ապա շարունակուող յարձակումներով Ազրպէյճան կը փորձէ ինքնիշխան ու խաղաղ ապրելու մեր ժողովուրդին իրաւունքը խլել:
Երբ անտեսելով միջազգային օրէնքը, թէ՛ պատերազմի եւ թէ՛ զինադադարի շրջանին, կը փորձէ դիմել անմարդկային ու անարգ միջոցներու:
Երբ արհամարհելով քաղաքական բանակցութիւնները, կը փորձէ զէնքի ուժով ինքզինք պարտադրել:
Երբ իր անպատասխանատու մօտեցումով, յարձակողապաշտ ոճով եւ բիրտ միջոցներով կը փորձէ իր տեսակէտները պարտադրել նոյնիսկ միջազգային համայնքին...:
Ո՛չ, կարելի չէ ընդունիլ անմեղ զոհերով ու պատերազմական գերիներով հպարտացող ներկայ ժամանակներու ցեղասպանին շարունակուող ոճիրը:
Ո՛չ, կարելի չէ ընդունիլ Հայաստանին հողային ամբողջականութիւնը ու անվտանգութիւնը բիրտ ուժի գործածութեամբ վտանգող Ազրպէյճանի նկրտումները:
Ո՛չ, կարելի չէ ոչ-քաղաքակիրթ միջոցներով մեր ժողովուրդի արժանապատուութիւնը վիրաւորող պետութեան մը անպատասխանատու վերաբերումը:
Արդ, Հայաստանի հանրապետութեան հողային ամբողջականութիւնը ու գերիշխանութիւնը վտանգող ճակատագրական այս կացութեան դիմաց՝
Անհրաժեշտ է դուռը թակել բոլոր բարեկամ եւ ոչ-բարեկամ երկիրներուն, մօտաւոր եւ հեռաւոր ղեկավարներուն, շրջանային թէ միջազգային կազմակերպութիւններուն:
Անհրաժեշտ է իրաւական միջոցներով անպատժելիութեան քողը վար առնել Ազրպէյճանի վրայէն:
Անհրաժեշտ է հայոց բանակի կողքին համահայկական ու համաժողովրդային դիմադրութեան զանգը հնչեցնել: Սա մեր ժողովուրդին արդար իրաւունքն է: Իր գոյութիւնը, անկախութիւնը, անվտանգութիւնը պահելու կոչուած ժողովուրդի մը հաւաքական դիմադրութիւնը մարդկային իրաւունքներուն անբաժան մասը կը կազմէ:
Ազրպէյճանը պէտք է իմանայ, որ Հայաստանի ու Արցախի կողքին իր դիմաց կը գտնուի նա՛եւ Սփիւռքը, մեր ո՛ղջ ժողովուրդը՝ իր ամբողջ կարողականութեամբ. հետեւաբար ան չի կրնար մեր ժողովուրդին հաւաքական կամքը ընկճել:
Ազրպէյճանը պէտք է իմանայ, որ մեր ժողովուրդի հին ասացուածքին համաձայն «որ ո՛չ լուիցէ բանիւ, լուիցէ գանիւ» (ան որ խօսքով չի հասկնար, գաւազանով միայն կը հասկնայ):
Փաստօրէն ներկայ քաղաքակիրթ աշխարհին մէջ Ազրպէյճանը խօսքի լեզուէն չ'ուզեր հասկնալ: Հետեւաբար, անոր հետ հարկ է խօսիլ գաւազանի լեզուով՝ դիմելով համաժողովրդային դիմադրութեան բոլոր միջոցներով, բոլոր մարզերէն ներս ու բոլոր մակարդակներու վրայ:
Հարկ է դիմել համահայկական դիմադրութեան ամրապնդելով մեր ներքին միասնականութիւնը՝ Հայաստան-Արցախ-Սփիւռք ղեկավարներու շուտափոյթ ու միատեղ հանդիպումով եւ մեր ողջ ազգին մարդուժին ու ներուժին համախմբումով»:

Всеармянское и общенародное сопротивление варварству Азербайджана: призыв католикоса Арама I
Католикос Великого Дома Киликийского Арам I направил послание в связи с развязанной Азербайджаном 13 сентября агрессией против Армении, подчеркнув: «Да, рядом с армянской армией, всеармянское и народное сопротивление расистскому, кровожадному и агрессивному Азербайджану. Фактически другого пути нет».
Католикос Арам I также отметил: «Когда 4-дневными и 44-дневными войнами, а затем непрерывными нападениями, Азербайджан пытается лишить наш народ права жить суверенно и мирно.
Когда игнорируя международное право, как во время войны, так и во время перемирия, он пытается прибегнуть к бесчеловечным и бесчестным мерам.
Когда, не считаясь с политическими переговорами, пытается навязать свое силой оружия.
Когда своим безответственным подходом, агрессивным стилем и грубыми средствами пытается навязать свои взгляды даже международному сообществу...
Нет, нельзя мириться с продолжающимся преступлением геноцида современности, гордясь невинными жертвами и военнопленными.
Нет, мы не можем мириться с амбициями Азербайджана, угрожающего применением грубой силы территориальной целостности и безопасности Армении.
Нет, нельзя безответственно относиться к государству, которое нецивилизованными средствами оскорбляет достоинство нашего народа.
Сейчас, перед лицом этой фатальной ситуации, угрожающей территориальной целостности и суверенитету Республики Армения,
Необходимо постучать в двери всех дружественных и недружественных стран, ближних и дальних лидеров, региональных и международных организаций.
Необходимо правовыми средствами снять пелену безнаказанности с Азербайджана.
Вместе с армянской армией необходимо бить в колокол всеармянского и народного сопротивления. Это право нашего народа. Коллективное сопротивление нации, призванное сохранить свое существование, независимость и безопасность, является неотъемлемой частью прав человека.
Азербайджан должен знать, что рядом с Арменией и Арцахом перед ним стоит и Диаспора, весь наш народ, со всем его потенциалом, поэтому он не может подавить коллективную волю нашего народа.
Азербайджан должен знать, что, согласно старой поговорке нашего народа, «кто не понимает словами, понимает только палкой».
Фактически в нынешнем цивилизованном мире Азербайджан не хочет понимать язык речи. Поэтому с ним необходимо говорить на языке розги, прибегая к народному сопротивлению всеми средствами, со всех регионов и на всех уровнях.
Необходимо обратиться к всеармянскому сопротивлению путем укрепления нашего внутреннего единства, скорейшей и совместной встречи лидеров Армении-Арцаха-Диаспоры и консолидации человеческих сил и потенциала всего нашего народа».