Մակրոնը կոչ է արել հարգել ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը
Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնը կոչ է արել խստորեն պահպանել հրադադարի ռեժիմը և հարգել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Ելիսեյան պալատը:
Նշվում է, որ Ֆրանսիան իրավիճակը կփոխանցի ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդին, որտեղ Մակրոնը ներկայումս նախագահում է:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ նախագահ Մակրոնը պատրաստակամ է աջակցել կողմերին, որպեսզի հակամարտությանն առնչվող և դրանից բխող բոլոր հարցերը լուծվեն բացառապես բանակցությունների միջոցով:
«Նա շարունակելու է ակտիվորեն աջակցել դրան ՝ բոլոր գործընկերների և շահագրգիռ կողմերի հետ համատեղ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Макрон призвал уважать территориальную целостность Армении
Президент Французской Республики Эммануэль Макрон призвал строго соблюдать режим прекращения огня и уважать территориальную целостность Армении. Как передает Арменпресс, соответствующее сообщение распространил Елисейский дворец.
Отмечается, что Франция передаст ситуацию в Совет Безопасности ООН, председателем которого настоящее время является Макрон.
В сообщении говорится, что президент Макрон готов поддержать стороны, чтобы все связанные с конфликтом и вытекающие из него вопросы были решены исключительно путем переговоров.
«Он будет продолжать активно поддерживать этот процесс вместе со всеми партнерами и заинтересованными сторонами», — говорится в заявлении.