ՀԱՊԿ-ից պահանջում ենք ստանձնված պարտավորություններիբ բխող անհապաղ միջոցառումների իրականացում․ ՀՀ ԱԺ հայտարարությունը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ԱԴՐԲԵՋԱՆԱԿԱՆ ՀԱՐՁԱԿՄԱՆ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ
Սեպտեմբերի 13-ին, ժամը 00:05-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները, հրետանային միջոցների, ականանետերի ու ԱԹՍ-ների կիրառմամբ ինտենսիվ կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական սահմանի միանգամից մի քանի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Մասնավորապես՝ հրետակոծման են ենթարկվել Սոթքի, Վարդենիսի, Գորիսի, Կապանի, Արտանիշի եւ Իշխանասարի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերը: Հարվածներ են հասցվում ինչպես ռազմական, այնպես էլ քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին: Որոշ ուղղություններով ադրբեջանական ստորաբաժանումները ձեռնարկել են դիրքային առաջխաղացման գործողություններ:
Ստեղծված իրավիճակում մեր լիակատար աջակցությունն ենք հայտնում ՀՀ Զինված ուժերին՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության եւ ինքնիշխանության պահպանման սուրբ գործում: Բոլոր քաղաքական ուժերին, մեր բոլոր հայրենակիցներին՝ անկախ քաղաքական դիրքորոշումներից, կոչ ենք անում պահպանել հանգստություն եւ համախմբվել Զինված ուժերի շուրջ: Մեր բոլորի հայրենիքը միասնական եւ կուռ պաշտպանության կարիք ունի:
Միջազգային հանրությանը կոչ ենք անում խստորեն եւ հասցեական կերպով դատապարտել ՀՀ դեմ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից սանձազերծված ագրեսիան, ՄԱԿ-ի Կանոնադրությամբ ամրագրված՝ տարածքային ամբողջականության դեմ ուժի եւ ուժի կիրառման սպառնալիքի արգելման սկզբունքի կոպտագույն խախտումները:
ՄԱԿ ԱԽ-ից ակնկալում ենք ստեղծված իրավիճակի անհապաղ քննարկում եւ իրավիճակից բխող գործողությունների իրականացում:
ՀԱՊԿ-ից պահանջում ենք Հավաքական անվտանգության պայմանագրով ստանձնված պարտավորություններիբ բխող անհապաղ միջոցառումների իրականացում ուղղված ՀՀ տարածքային ամբողջականության պահպանմանը:
Դիմում ենք Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ շուտափույթ իրագործելու Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ կնքված համապատասխան պայմանագրերով ամրագրված պարտավորությունները՝ ի պաշտպանություն ՀՀ տարածքային ամբողջականության:

Требуем от ОДКБ незамедлительной реализации мер, вытекающих из взятых на себя обязательств: Заявление НС РА (видео)
Поддержи А1+!Национальное собрание РА в своем заявлении требует от ОДКБ принятия незамедлительных мер, вытекающих из обязательств по Договору о коллективной безопасности, направленных на сохранение территориальной целостности РА, обращается к России для скорейшей реализации обязательств, закрепленных соответствующими договорами между РА и РФ. Заявление заявление НС по поводу нападения Азербайджана представил его соавтор Владимир Варданян.
В проекте заявления подчеркивается, что в 00:05 13 сентября подразделения Вооруженных сил Азербайджана открыли интенсивный огонь по армянским позициям, расположенным на нескольких участках армяно-азербайджанской границы, с применением артиллерии, минометов и зенитных орудий. В частности, обстрелу подверглись позиции, расположенные в направлении Сотка, Вардениса, Гориса, Капана, Артаниша и Ишханасара. Ударфы наносятся как по военной, так и по гражданской инфраструктуре. На некоторых направлениях азербайджанские подразделения предприняли операции по позиционному продвижению на суверенную территорию Республики Армения.
«В сложившейся ситуации выражаем полное содействие Вооруженным силам Республики Армения в священном деле сохранения территориальной целостности и суверенитета Республики Армения. Мы призываем все политические силы, всех наших соотечественников, независимо от политических позиций, к спокойствию и сплочению вокруг Вооруженных сил. Наша Родина нуждается в сплоченной и сильной защите», - говорится в заявлении.
В своем заявлении Национальное Собрание призывает международное сообщество строго и адресно осудить развязанную военно-политическим руководством Азербайджана агрессию против РА, грубейшие нарушения закрепленного Уставом ООН принципа запрета силы и угрозы применения силы против территориальной целостности.
«Ожидаем от Совета Безопасности ООН немедленного обсуждения создавшейся ситуации и реализации действий, вытекающих из сложившейся ситуации», - говорится в заявлении НС.