Աշխարհը պետք է դիմադրի ավտորիտար դաժանությանը. Մենենդեսը դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից հայկական բնակավայրերի վրա հարձակումը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատի արտաքին գործերի հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսը դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի բնակավայրերի վրա հարձակումը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Մենենդեսը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է, որ հայկական քաղաքների և անմեղ բնակիչների հրետակոծումն անընդունելի է և անօրինական: «Աշխարհը պետք է դիմադրի ավտորիտար դաժանությանը: Միացյալ Նահանգները պետք է դադարեցնի Ադրբեջանին անվտանգության ապահովմանն ուղղված աջակցությունը»,- գրել է Մենենդեսը:
Ադրբեջանի հարձակումը դատապարտող հայտարարություններով են հանդես եկել նաև ԱՄՆ կոնգրեսականներ Ադամ Շիֆը, Դեյվիդ Վալադաոն, Ֆրանկ Փալոնը, Ջեքի Սփիրը: ԱՄՆ պետդեպը ևս հայտարարություն է տարածել՝ մտահոգություն հայտնելով հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով, այդ թվում՝ Հայաստանի տարածքում քաղաքացիական բնակավայրերի վրա հարձակումներով: Պետդեպը հիշեցրել է՝ ինչպես Միացյալ Նահանգները վաղուց հասկացրել է, հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի՝ կոչ անելով անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները:

Мир должен противостоять авторитарной жестокости: Менендес осудил нападение Азербайджана на армянские населенные пункты
Поддержи А1+!Председатель Комитета по иностранным делам Конгресса США Роберт Менендес осудил нападение Азербайджана на армянские населенные пункты.
Как сообщает Арменпресс, Роберт Менендес написал на своей странице в Facebook, что обстрел армянских городов и мирных жителей неприемлем и незаконен. «Мир должен противостоять авторитарной жестокости. США должны прекратить помощь Азербайджану в сфере безопасности».
Конгрессмены США Адам Шифф, Дэйвид Валадао, Фрэнк Паллоне, Джеки Спир выступили с заявлениями, осуждающими нападение Азербайджана. Государственный департамент США также выступил с заявлением, в котором выразил обеспокоенность нападениями на гражданские населенные пункты вдоль армяно-азербайджанской границы, в том числе и на территории Армении. В Госдепартаменте напомнили, что, как США давно дали понять, что конфликт не имеет военного решения, и призвали к немедленному прекращению боевых действий.