Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը մասնակցել է ՀՀ և ՀԲ խմբի գործընկերության 30-ամյակին նվիրված ընդունելությանը (տեսանյութ)
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի` Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի փոխնախագահ Աննա Բյերդեին: Առանձնազրույցի ընթացքում փոխվարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ՀԲ խմբի կազմակերպություններին ռազմավարական համագործակցության համար և կարևորել դրա արդյունավետ շարունակականությունը: Քննարկվել են ընթացիկ ծրագրերը կենսական նշանակության ենթակառուցվածքների բարելավման, մարդկային կապիտալի զարգացման, պետական կառավարման համակարգի արդիականացման, թվայնացման և այլ ոլորտներում:
Երեկոյան փոխվարչապետը մասնակցել է Հայաստանի Հանրապետության և Համաշխարհային բանկի խմբի գործընկերության 30-ամյակին նվիրված հոբելյանական ընդունելությանը, որտեղ հանդես է եկել ելույթով:
Փոխվարչապետի ելույթը ներկայացվում է ստորև.
----
Մեծարգո տիկին Բյերդե,
Ձերդ գերազանցություն հարգարժան դեսպաններ,
Պատիվ ունեմ անձամբ իմ և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության անունից շնորհավորելու բոլորիս Համաշխարհային բանկի խմբի հետ մեր համագործակցության հոբելյանական 30-ամյակի կապակցությամբ:
Պատմության համար գուցե ոչ այնքան երկար, բայց ամենատարբեր իրադարձություններով խտացված այս ժամանակաշրջանում Բանկը մեզ համար եղել է իրական և հուսալի գործընկեր:
Հատկանշական է, որ մեր առաջին համատեղ ներդրումային ծրագիրն ուղղված է եղել Հայաստանի նորագույն պատմության ամենածանր արհավիրքներից մեկի՝ 1988 թվականի երկրաշարժի հետևանքների մեղմմանը:
Այդ ծրագրից ի վեր մենք աշխատել ենք միասին տարաբնույթ ոլորտներում 100-ից ավելի ծրագրերի իրականացման վրա՝ համագործակցելով ավելի քան 2.5 միլիարդ դոլար արժողությամբ պորտֆելի շրջանակներում:
Կցանկանայի ընդգծել, սակայն, որ Համաշխարհային բանկի խմբի կազմակերպությունները երբեք չեն եղել պարզապես ֆինանսական գործընկերներ մեզ համար:
Համաշխարհային բանկի խումբն առանցքային դեր է ունեցել Հայաստանում հիմնարար բարեփոխումների իրականացման գործընթացում՝ իր փորձագիտական ներուժով հարստացնելով մեր ջանքերը՝ կառավարման բարելավման, ինստիտուցիոնալ կայացման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, տնտեսության մրցունակության բարձրացման, մարդկային կապիտալի զարգացման և այլ կարևոր ոլորտներում:
Մեր համատեղ ծրագրերը մշտապես ունեցել են ռազմավարական նշանակություն Հայաստանի համար, բարելավել են մեր քաղաքացիների կյանքի որակը և նպաստել են Հայաստանի շարունակական զարգացմանը:
Այս առումով կցանկանայի հատկապես ընդգծել բնական ռեսուրսների կառավարմանն ու կենսական նշանակության ենթակառուցվածնքերի բարելավմանն ուղղված ծրագրերը, ինչպես նաև առանձնացնել մարդկային կապիտալի զարգացմանն ուղղված մեր ջանքերը՝ կրթության բարելավման, սոցիալական պաշտպանության բարձրացման և առողջապահական համակարգի արդիականացման ուղղություններով:
Անհրաժեշտ եմ համարում մատնանշել նաև Բանկի խմբի գործընկերների արժեքավոր համագործակցությունը Հայաստանում մասնավոր հատվածի հետ, ինչը չափազանց կարևոր է մեր երկրի տնտեսական զարգացման համար՝ ընդհանրապես, և մասնավոր հատվածում թափանցիկ և հաշվետվողական միջավայրի ձևավորման առումով՝ մասնավորապես:
2020 թվականի արհավիրքները և բարդ տարածաշրջանային զարգացումները՝ մեր երկրի համար հնարավոր ծանր տնտեսական հետևանքներով հերթական անգամ ընդգծեցին համատեղ աշխատելու և ռեսուրսները կոնսոլիդացնելու հրամայականը:
Ես վստահ եմ, որ մենք դեռ բազմաթիվ առիթներ կունենանք միասին նշելու համագործակցության հոբելյաններ:
Եվս մեկ անգամ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել արգասաբեր գործընկերության համար՝ ընդգծելով թե՛ Վաշինգտոնի, թե՛ Երևանի մեր գործընկերների անձնվեր աշխատանքը՝ ուղղված մեր երկրի բարգավաճմանն ու շարունակական զարգացմանը:

Вице-премьер Мгер Григорян принял участие в приёме, посвященном 30-летию партнерства РА и группы ВБ (видео)
Вице-премьер Мгер Григорян принял вице-президента Всемирного банка по региону Европы и Центральной Азии Анну Бердье.
В ходе беседы вице-премьер поблагодарил организации группы ВБ за стратегическое сотрудничество и подчеркнул важность его эффективного продолжения. Были обсуждены текущие программы в области улучшения инфраструктуры жизненно важного значения, развития человеческого капитала, модернизации системы государственного управления, цифровизации и других направлениях.
Вечером вице-премьер принял участие в юбилейном приеме, посвященном 30-летию партнерства между Республикой Армения и группой Всемирного банка, где выступил с речью, в которой отметил:
«Уважаемая госпожа Бердье,
Уважаемые Ваши превосходительства послы,
Имею честь от своего имени и от имени правительства Республики Армения поздравить всех с 30-летием нашего сотрудничества с группой Всемирного банка.
Всемирный банк был для нас настоящим и надежным партнером в этот, может быть, не очень длительный в плане истории, но насыщенный различными событиями период.
Примечательно, что наша первая совместная инвестиционная программа была направлена на смягчение последствий землетрясения 1988 года, одного из самых тяжелых бедствий в новейшей истории Армении.
После этой программы мы вместе работали над более чем 100 проектами в различных отраслях, общая стоимость портфеля которых превышает 2,5 миллиарда долларов.
Однако хотел бы подчеркнуть, что организации группы Всемирного банка никогда не были для нас просто финансовыми партнерами.
Группа Всемирного банка сыграла ключевую роль в осуществлении коренных реформ в Армении, обогащая наши усилия своим экспертным потенциалом в сферах совершенствования и институционального становления управления, борьбы с коррупцией, повышения конкурентоспособности экономики, развития человеческого капитала и в других важных направлениях.
Наши совместные программы всегда имели для Армении стратегическое значение, улучшали качество жизни наших граждан и способствовали непрерывному развитию Армении.
В этой связи хотелось бы особо выделить программы, направленные на управление природными ресурсами и улучшение жизненно важных инфраструктур, а также выделить наши усилия по развитию человеческого капитала - в направлениях совершенствования образования, повышения социальной защиты и модернизации система здравоохранения.
Считаю необходимым отметить ценное сотрудничество группы партнеров Банка с частным сектором в Армении, что чрезвычайно важно для экономического развития нашей страны в целом и в контексте формирования прозрачной и подотчетной среды в частном секторе в частности.
Бедствия и сложные региональные развития 2020 года с потенциально серьезными экономическими последствиями для нашей страны еще раз подчеркнули необходимость совместной работы и консолидации ресурсов.
Уверен, что у нас будет еще много возможностей вместе отметить юбилеи сотрудничества.
Еще раз хочу поблагодарить Вас за плодотворное партнерство, подчеркнув самоотверженную работу наших партнеров как в Вашингтоне, так и Ереване, направленную на процветание и постоянное развитие нашей страны.