Արարատ Միրզոյանն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահի հետ քննարկել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման ընթացքը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՍեպտեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ նորանշանակ համանախագահ, Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Ֆիլիպ Ռիքերին: Ողջունելով հյուրին՝ Արարատ Միրզոյանը հաջողություն է մաղթել վերջինիս այս պատասխանատու պաշտոնում: Հայտնում է ԱԳՆ-ն։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող մի շարք հարցերի, մտքեր փոխանակել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Շեշտվել է ԱՄՆ՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի դերակատարությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում։ ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ինստիտուտի ներուժի և փորձի օգտագործման կարևորությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական և համապարփակ կարգավորման համատեքստում:
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրներին՝ այս համատեքստում մատնանշելով հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց անհապաղ հայրենադարձման, ինչպես նաև ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը:

Арарат Мирзоян обсудил с американским сопредседателем Минской группы ОБСЕ процесс нормализации армяно-азербайджанских отношений (видео)
9 сентября министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял нового сопредседателя США Минской группы ОБСЕ, старшего советника по переговорам на Кавказе Филиппа Рикера. Приветствуя гостя, Арарат Мирзоян пожелал ему успехов на этом ответственном посту.
Собеседники затронули ряд вопросов, касающихся региональной безопасности и стабильности, обменялись мнениями по урегулированию армяно-азербайджанских отношений.
В ходе встречи был обсужден широкий круг вопросов, связанных с нагорно-карабахской проблемой. Подчеркнута роль США как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Министр иностранных дел РА также подчеркнул важность использования потенциала и опыта Института сопредседательства Минской группы ОБСЕ в контексте прочного и всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Арарат Мирзоян коснулся гуманитарных проблем, вызванных 44-дневной войной, указав на необходимость немедленного возвращения всех армянских военнопленных и других задержанных лиц, а также на необходимость сохранения армянского культурного и религиозного наследия на территориях, оказавшихся под азербайджанским контролем.