ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ֆիլիպ Ռիքերն ու ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանն այցելել են Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ, Կովկասյան բանակցությունների հարցերով հատուկ խորհրդական Ֆիլիպ Ռիքերի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 8-ին այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր: Տեղեկացնում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը։ Ֆիլիպ Ռիքերին ուղեկցել են ՀՀ ԱԳՆ Ամերիկյան երկրների վարչության պետ Արմեն Եգանյանն ու ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին:
Հյուրերին դիմավորել և հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունն է ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանը: Նա հյուրերին ներկայացրել է նաև Ծիծեռնակաբերդի տարածքում տեղադրված երեք խաչքարերի պատմությունը, որոնք նվիրված են անցյալ դարավերջին Ադրբեջանի տարածքում հայ բնակչության նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտումների ընթացքում զոհված հայերի հիշատակին:
Ֆիլիպ Ռիքերը ծաղկեպսակ է դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, որից հետո ԱՄՆ-ից ժամանած պատվիրակության անդամները ծաղիկներ դրեցին անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Հայոց ցեղասպանության մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը:
Շնորհակալություն հայտնելով այցի համար՝ ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը հյուրին է նվիրել 1890-1922 թթ․ ամերիկյան մամուլում հրատարակված հայկական կոտորածներին և Հայոց ցեղասպանության մասին հոդվածների երկու հատոր՝ «The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As reported in the U.S. Press – The New York Times»

Сопредседатель США МГ ОБСЕ Филипп Рикер и посол США в РА посетили Мемориал Геноцида армян
8 сентября делегация во главе с сопредседателем США Минской группы ОБСЕ, специальным советником по переговорам на Кавказе Филиппом Рикером посетила Мемориал памяти жертв Геноцида армян. Согласно сообщению, распространенному Музеем-институтом Геноцида армян, Филиппа Рикера сопровождали начальник Управления стран Америки МИД РА Армен Еганян и посол США в Армении Линн Трейси.
Арутюн Марутян, директор Музея-института Геноцида армян, приветствовал гостей и представил историю создания мемориального комплекса. Он также представил гостям историю трех хачкаров, установленных на территории Мемориала Цицернакаберда, которые посвящены памяти армян, погибших во время этнической чистки армянского населения на территории Азербайджана в конце прошлого века.
Филипп Рикер возложил венок к памятнику жертв Геноцида армян и цветы к вечному огню, почтил минутой молчания память полутора миллионов невинных жертв Геноцида армян.
Выразив благодарность за визит, директор Музея-института Геницида армян Арутюн Марутян вручил гостю двухтомник статей о погромах армян и Геноциде армян опубликованных в американской прессе в  1890-1922 гг. : «The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As reported in the U.S. Press – The New York Times».