Պատերազմի սկզբում ՀՀ-ն փորձում էր ճանաչել Արցախի անկախությունը, բայց ՌԴ-ն չի թողել․ Կ․ Սարգսյան (տեսանյութ)
«Մենք ունենք տեղեկություններ, որ Հայաստանը 44 -օրյա պատերազմի սկզբում փորձում էր ճանաչել Արցախի անկախությունը, բայց Ռուսաստանը պահանջել է դա չանել։ ՌԴ-ն Հայաստանի շահերը վաճառել էր 2010թ․, երբ Ադրբեջանի հետ կնքեց զենքի մատակարարման առաջին պայմանագիրը։ Արցախը մանրադրամ էր ՌԴ-ի համար, որ շահի Ալիևի, իսկ Ալիևի միջոցով՝ Էրդողանի բարիդրացիական հարաբերությունները»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց սոցիոլոգ Կարեն Սարգսյանը՝ խոսելով Արցախի անկախության հռչակման 31 ամյակի մասին։
Կ․Սարգսյանը նաև ասում է, ՌԴ-ն կարողացել է «իրենով անել Արցախի ղեկավարության որոշ մասին»։
Անդրադառնալով գործարար Ռուբեն Վարդանյանի՝ ՌԴ քաղաքացիությունից հրաժարվելու և Արցախում գործունեություն ծավալելու մասին հարցին՝ հավելում է, թե գոյություն ունեցող իրավիճակում նա կարող է լինել Արցախի «իդեալական նախագահ»․
«Նա Արցախի համար փրկություն է, կարող է ուղիղ զանգել ՌԴ օլիգարխների և վերնախավի մեծ մասին, նա նաև Եվրոպայում է ընդունված, արևմուտքի պատժամիջոցների տակ չէ։ Շատ լավ կապեր ունի եվրոպական երկրներում։ Նա առնվազն չի զիջում Իլհամ Ալիևին թե դիվանագիտական, թե այլ հմտություններով»։
Սոցիոլոգն անդրադարձավ նաև էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի գործողություններին և ասաց, թե նա կարճատև հաջողությունների համար ոտքի տակ տվեց Հայաստանի միջնաժամկետ ու երկարաժամկետ շահերը։
Ինչ վերաբերում է Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար Միքայել Արզումանյանի կալանավորմանը՝ գտնում է, որ 1995 թվականից հետո բանակի ղեկավար կազմում եղած մարդկանցից շատերը պետք է ձերբակալվեն և ցմահ բանտարկվեն, քանի որ պաշտպանական գծերն առաջին պատերազմում ինչպես փորվել, այդպես էլ մնացել են։
Կ․Սարգսյանը նաև հարցնում է, թե որտեղ է ԱՀ նախկին նախագահ Բակո Սահակյանի ընտանիքը, և ինչո՞ւ են լուրեր պտտվում, որ նրանք Հռոմում տուն են գնել։

В начале войны РА пыталась признать независимость Арцаха, но РФ не разрешила: К. Саркисян (видео)
«Мы располагаем сведениями о том, что Армения в начале 44-дневной войны пыталась признать независимость Арцаха, но Россия потребовала не делать этого. РФ продала интересы Армении в 2010г., когда заключила первый договор на поставку оружия с Азербайджаном. Арцах был разменной монетой для РФ, чтобы заполучить добрососедские отношения с Алиевым, а через Алиева – с Эрдоганом», - сказал в беседе с «А1+» социолог Карен Саркисян, говоря о 31-летии провозглашения независимости Арцаха.
К.Саркисян также говорит, что РФ смогла «подчинить своему влиянию часть руководства Арцаха».
Коснувшись вопроса отказа бизнесмена Рубена Варданяна от гражданства РФ и развёртывания деятельности в Арцахе, добавляет, что в существующей ситуации он может быть «идеальным президентом» Арцаха.
«Он – спасение для Арцаха, он может прямо позвонить олигархам и большей части элиты РФ, его принимают и в Европе, он не находится под западными санкциями. У него очень хорошие связи в европейских странах. Он как минимум не уступает Ильхаму Алиеву ни в дипломатических, ни в иных навыках».
Социолог также коснулся действий министра экономики Ваана Керобяна и сказал, что он пожертвовал среднесрочными и долгосрочными интересами Армении ради краткосрочного успеха.
Что касается ареста бывшего командующего АО Арцаха Микаэла Арзуманяна, считает, что многие из руководящего состава армии с 1995 года должны быть арестованы и заключены пожизненно, так как линии обороны как были прорыты во время первой войны, так и остались.
К. Саркисян также спрашивает, где находится семья бывшего президента АР Бако Саакяна и почему ходят слухи, что они купили дом в Риме?